The Stanford Prison Experiment (2015)

16. březen 2016 | 21.22 |
› 

The-Stanford-Prison-Experiment

Příběh založený na skutečných událostech z roku 1971 se rozhodl zfilmovat Kyle Patrick Alvarez, který v českých kruzích není příliš znám, přesto za svůj druhý film C.O.G. získal ocenění (Velká cena poroty za nejlepší hraný film) na filmovém festivalu. 

V hlavních rolích se představí Billy Crudup, Michael Angarano, Ezra Miller, Olivie Thirlby a další. 

stand

Americký psycholog a profesor Phillip Zimbardo, který pracoval na univerzitě Stanford se v roce 1971 rozhodl uskutečnit svůj vlastní experiment, ten spočíval v tom, že uzavřel několik dobrovolníků do uměle vytvořeného vězení, kde sledoval chování vězňů a dozorců. Experiment musel být ukončen předčasně kvůli neočekávaným událostem. 

Každý snad někdy slyšel o Stanfordském vězeňském experimentu, který patří v sociologii mezi nejkontroverznější a především nejznámější. Tento experiment se dočkal několika filmových zpracování a v roce 2015 se ho rozhodl oživit další filmový tvůrce. Jak se mu to povedlo?

8883

Na počátku sedmdesátých let byla vybrána skupinka dobrovolníků, kteří byli uzamčeni do falešného vězení, které bylo v chodbách univerzity Stanford. Byli vybráni vězni a dozorci a show mohla začít, jenže nikdo netušil jaké následky experiment bude mít. Experiment měl zjistit jaké následky má vězení na lidské chování. 

Film Stanford Prison Experiment diváka dokáže vtáhnout okamžitě.

Příběh odehrávající se na malém písečku má velkou sílu a to v mnoha ohledech. Divák se stává součástí experimentu ať chce nebo ne, jsme svědky celého procesu od výběru uchazečů až po šokující závěr. Vše vypadalo prostě, čtrnáct dní si hrát na vězně a dozorce, jenže jak to tak bývá tak údajní dozorci brzy propadli své moci a začali jí využívat, měli dojem, že jsou nedotknutelní, což jim Zimbardo ulehčoval, protože jim dával volnou ruku. Vězni si to naopak nechávali líbit, až na jednoho jedince. Ze snímku dýchá ta stísněná atmosféra a ta bezmoc, i když vše bylo simulováno, dobrovolníci po pár dnech ztráceli své vlastní já a stávali se skutečnými vězni.

Další zajímavou částí je také to, jaký dopad měl tento experiment nejen na zúčastněné, ale také na Zimbardův tým, který všechno sledoval. Jakmile začalo peklo mezi vězni a dozorci začalo peklo i u jeho týmu, všichni až na Zimbarda začali experiment zpochybňovat. Snímek  Stanford Prison Experiment dokonale dokazuje, že lidská povaha je schopná čehokoliv a nikdy nikdo nemůže říct, že by tohle neudělal, to se říct nedá, nikdy nevíte.

Film působí neuvěřitelně sugestivně a celý příběh doprovází nejen skvělá hudba, ale i ta kostýmová výprava a samozřejmě herecké výkony, asi nejvýraznější byl Michael Angarano, který se do své role vžil bez sebemenších problémů a jeho imitující šerif z Frajera Luka by zasloužil nějaké to ocenění, další výraznou hereckou tváří je Ezra Miller, oba jsou protipóly, Angarano jako dozorce a Miller jako vězeň a oba jsou nejvýraznějšími postavami příběhu nejen jako herci. Hrají velmi přesvědčivě, protože jsem jim opravdu věřila každé slovo, další dosti výraznou rolí je i Billy Crudup, kterého mám moc ráda a role profesora psychologie mu vyloženě sedla. Scénář byl stejně dobrý jako samotná režie, což mě udivuje vzhledem k tomu, že autor - Tim Talbott napsal scénáře především k televizním seriálům.

Samotný příběh zpochybňuje lidskou povahu a to čeho je schopná. Já mám tyhle psychologické filmy ráda, i když jich není mnoho, tento film je pro mě velkým překvapením a patří mezi to nejlepší, co jsem za posledních pár let mohla vidět a to po všech stránkách - realizace filmu, kamera, herci, hudba a celkově to jak ten film na diváka působí, protože z něj běhá mráz po zádech, já jsem se za necelé dvě hodiny nenudila a horko-těžko bych tam hledala nějaké slabé místo, i když ano o nějakém bych věděla. Což, ale nemění nic na tom, že je to působivé dílo a je hezké vidět, že se taky ještě někdy objeví pravá filmařina, protože přesně tahle na mě Stanford Prison Experiment působí. Ryzí, čistá filmařina, která nic nepřikrášluje a na nic si nehraje. 

Hodnocení:

9/10 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář