#5 Brooklyn

9. únor 2016 | 21.18 |

Filmová výzva 2016

#5 Film, který vznikl na motivy knižní předlohy

11201971_ori

Originální název: BROOKLYN

Rok vzniku: 2015

Země: Velká Británie / Irsko /Kanada

Žánr: drama/romantický

Když se mladá dívka z naprostého zapadákova přestěhuje do jednoho z největších měst na světe, čeká na ni docela silný šok. Eilis vyráží přes oceán na cestu do newyorské čtvrti Brooklyn. Eilis přichází životu v rušném New Yorku na chuť, jenže pak přijde událost, kvůli které se musí vrátit do rodného Irska, kde je vtažena zpět do svého předchozího života, i zde potkává novou lásku. Dostává se tím mezi dva hlasy vlastního srdce a musí se rozhodnou, který bude poslouchat. 

Máme tu v pořadí už pátou filmovou výzvu a jedná se o film, který vznikl na motivy knižní předlohy. Bylo z čeho vybírat, protože v poslední době se dost často točí filmy, které vznikají na motivy knižních předloh a důkazem toho je kolik se jich objevilo v nominacích na Oscary.

Eilis je mladá irská dívka, která díky své starší sestře získává šanci na nový život v Americe, přesto, že svou sestru a matku nechce opustit vydává se do Ameriky, přesněji do Brooklynu. Ocitá se v cizím světě, kde nikoho nezná, stýská se jí po rodině, všechno se ale změní ve chvíli, kdy potká mladého italského mladíka a když už vypadá, že si Eilis ve velkém městě plném nových věcí zvyká, stane se něco, kvůli čemu se musí vrátit do Irska. V rodném městečku potkává mladíka ke kterému začíná něco cítit, ale musí si pokládat otázku, zda se vrátí do Brooklynu a nebo zůstane ve svém milovaném Irsku. 

Irský režisér John Crowley je ve filmovém světě velmi dobře znám, jeho filmy mají vždy jistý odkaz a v případě Brooklynu tomu je zrovna tak. Scénáristou je vynikající spisovatel Nick Hornby, který ve spisovatelských kruzích patří mezi špičku, mnoha jeho knih dostala i filmovou podobu a tou poslední byl snímek Dlouhá cesta dolů (A Long Way Down) či seriálová podobu knihy Jak na věc (About a Boy) Tato dvojice spojila sílu a vzniklo něco neobyčejného. 

50-BROOKLYN-Lionsgate

Brooklyn je neobyčejným filmem od kterého není dobré očekávat velké zvraty, protože o tom to není. Pomalu, ale zcela přirozeně plynoucí příběh ve kterém divák sleduje mladou šedou myšku, která se dostává za velkou louži, kde prožívá to, co každý z nás když byl v tomhle věku odloučen od rodiny a od věcí, které dobře zná a má rád a její proměnu v krásnou sebejistou labuť. Kombinace dramatu a romantiky filmu neuvěřitelně sluší a film působí jako by byl na motivy skutečných událostí, ale opravdu není. Prostý leč kouzelný příběh, který diváka dokáže rozplakat, rozesmát a především pohladit po duši je výsledkem výborného filmařského týmu ať jde totiž o režii, scénář, kameru, kostýmy, hudbu či herecké výkony - Brooklyn má tohle všechno!

Celý příběh staví na hlavní postavě, kterou hraje Saoirse Ronan a její výkon byl neuvěřitelný. Mám jí moc ráda, vlastně od chvíle, kdy jsem jí viděla hrát v roce 2009 ve filmu Pevné pouto (The Lovely Bones), kde už jako mladičká dívka předváděla svoje umění a byla otázkou času, kdy jí její herecký um vynese nominaci na Oscara a upřímně doufám, že i tu zlatou sošku dostane. Je neuvěřitelně přirozená, přesvědčivá a okouzlující. K tomu jí sekunduje Emory Cohen a společně tvoří velmi sympatický zamilovaný pár.

Mnozí lidé namítají, co film Brooklyn dělá mezi nominacemi na Oscary, ale já si myslím, že je tam celkem oprávněně, protože seč působí Brooklyn jako prachobyčejný romantický film, který jsme mohli vidět už mnohokrát, pravda to není. Brooklyn v sobě ukrývá kouzlo a už dlouho jsem neviděla romantický film, který by mě takhle zaujal. Tohle totiž není ta typická hollywoodská limonádka, tohle je velmi jemný, příjemný příběh, který se divákovi dostane pod kůži a ani to nečeká. Snímek, který stojí na scénáři, který je ve své podstatě skoro bez chybičky a za to patří velké díky Nicku Hornbymu, který si s tím poradil opravdu brilantně.

Autorem předlohy je Colm Tóibín, irský spisovatel, novinář a kritik, který napsal celou řadu románů. U nás jsou k dostání tři knihy, jednou je Brooklyn, Mariina závěť a Mistr. Knihu si rozhodně přečtu a budu doufat, že bude stejně dobrá nebo vlastně lepší než film. Film Brooklyn u mě bude mít vždycky otevřené dveře a věřím, že se k němu zase někdy vrátím a rozhodně patří mezi to nejlepší v tomto žárnu. 

Hodnocení:

8/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář