Poirot: Dobrodružství claphamské kuchařky

21. březen 2016 | 21.41 |

dobrodruzs

Název epizody: Dobrodružství claphamské kuchařky / The Adventure of the Clapham Cook

Série/epizoda: S01E01

Rok vzniku:1989

Režie: Edward Bennett

Scénář: Clive Exton

Hlavní role: David Suchet, Hugh Fraser, Phillip Jackson, Pauline Moran a další

953594_071

Za Poirotem přijede paní Toddová s prosbou, aby jí našel její ztracenou kuchařku. Poirot se nejdříve zdráhá, přece jen to pod jeho úroveň, hledat služebnictvo, když je Velkým detektivem, nakonec přijímá a rozhodne se Elizu Dannovou hledat. S pomocí svého věrného přítele kapitána Hastingse se vydává do Claphamu, kde zahajuje vyšetřování, které má hlubší kořeny než se na první pohled zdá. 

 *

První díl nového seriálu Poirot v roce 1989 vykročil tou správnou nohou. Poprvé se v této roli představil David Suchet, který si roli belgického detektiva Hercula Poirota zopakoval ještě mnohokrát, což ovšem nikdo nemohl tušit. Královna detektivek Agatha Christie napsala celou řadu detektivních románů a i mnoho povídek, díky těmto povídkám se mohl zrodit televizní seriál, který diváky bavil řadu let a dočkal se třinácti sérií. 

V prvním díle Poirot ke své nelibosti musí navštívit venkov, který k smrti nenávidí, protože hledá ztracenou kuchařku, která u své paní zanechala své osobní věci a zmizela beze slova. Při výslechu další služebné zjišťuje, že druhý den po zmizení si paní Dannová nechala poslat svůj velký kufr a přesně ten Poirota zajímá.

S1E1P2

Úvodní znělka, která v našich uších zněla a bude znít několik desítek let, se zapsala stejně jako samotný Poirot v podání Davida Sucheta. První díl Dobrodružství claphamské kuchařky představil detektiva přesně tak, jak ho známe z knih a nejen detektiva, ale i ostatní postavy. První scéna ve které sedí Poirot s Hastingsem mě vždycky dokáže rozesmát, ony celkově ty společné scény se silnou trojkou Poirot&Hastings&Japp jsou zárukou zábavy, kdo by nemiloval jejich kočkování.  Zápletka tohoto příběhu se zdá být zcela obyčejná, přesto jak se ukáže do označení obyčejná má hodně daleko, i když v tomto příběhu divák velmi rychle odhalí, kdo je onen vrah ještě předtím než to ví samotný detektiv, což mi tady trochu vadí. Troufám si tvrdit, že padesát minut na vyřešení případu je málo, není tu prostor pro rozhazování jedné stopy za druhou a hlavně tohle divákům hlavu nepoplete. Upřímně mám raději ty celovečerní filmy,  první díl má dobrou zápletku, dokonale nastínil detektivovi vlastnosti, které s přibývajícími díly bude divák odhalovat víc a stejně tak dokázal dokonale vyobrazit vztah mezi Poirotem a Hastingsem, i když trošku mi vadí ten Poirotův závěrečný pokřik, který vyznívá až komicky.

Dobrodružství claphamské kuchařky není nejlepším dílem této série, přesto má na své straně daleko víc pozitiv než negativ. Laťka byla nastavena dost vysoko i přesto, že šlo o padesáti minutový příběh. Nemůžu opomenout na hudbu, která se tam jednoznačně hodí a dokonale vystihuje každou minutu příběhu ať už jde o závěrečné rozuzlení nebo během samotného příběhu. Nejsem velký milovník českého dabingu ba naopak, ale těžko bych si dovedla představit lepšího dabéra pro Poirota než je Jaromír Meduna a oni celkově všechny hlavní postavy mají skvělé hlasy.

Hodnocení epizody:

70%

P.S.

Při čtení knihy Poirot a já mne přepadla nostalgie a pustila jsem se do sledování seriálu a samozřejmě sem budu přidávat své plky tak snad budete mít pochopení .-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář