Fakulta (1998)

8. březen 2016 | 15.16 |

Watch-The-Faculty-1998-HD-Free

Režisérem snímku je dnes už hodně profláknutý režisér a scénárista Robert Rodruguez, kterého mnozí znají díky jeho snímkům jako je Desperado, Machete, Grindhouse, Sin City nebo ho můžete znát díky spolupráci s věhlasným režisérem Quentinem Tarantinem. Scénáře se v tomto případě ujal Kevin Williamson, který coby scénárista pracoval na mnoha seriálech jako Vampire Diaries, Secret Circle, The Following nebo napsal scénář k Vřískotu 1 a 2 a k další hororové klasice jakou je Tajemství loňského léta.

Hrají: Josh Hartnett, Elijah Wood, Jordana Brewster, Clea DuVall, Salma Hayek a další

ScreenShot328

Je to zdánlivě obyčejná střední škola, ovšem jen do doby, kdy v ní začne řádit mimozemský parazit. Ten se napřed zmocní tělocvikáře Willise a postupně ovládne další členy profesorského sboru. Chování učitelů se tím zásadně změní. Studenti, mezi které nedávno přibyla i nesmělá Marybeth, se stanou svědky děsivých událostí: profesoři se zmocní školní zdravotnice a takéněkolika studentů. Plánem neznámé mimozemské bytosti je ovládnout celou školu, pak celé městečko a nakonec možná celou Zemi.

Před časem jsem si projížděla svůj profil na jedné filmové stránce a prohlížela jsem si své názory ohledně některých filmů, za ta léta se můj vkus hodně změnil a teď se čas od času k nějakému vracím a snažím svůj názor poupravit a přesně tak jsem se dostala k Fakultě, když jsem jí viděla poprvé pamatuji si leda to, že jsem dvakrát nadšená nebyla a abych mohla upravit onen komentář rozhodla jsem se na film podívat a je opravdu neuvěřitelné, jak moc se můj vkus změnil v tomto případě k lepšímu, což možná mnohé překvapí.

Střední škola v Ohiu je v ohrožení, protože učitele napadá mimozemský parazit, který pozmění jejich osobnost a jejich jediným záměrem je vymítit lidskou rasu a tak se snaží měnit i studenty, jenže někteří z nich jsou všímavější než jiní a tak se rozhodnou s mimozemskými silami bojovat. 

the-faculty-movie-poster-1998-

The Offspring a jejich The Kids Aren´t Alright rozjíždí příběh vzteklého trenéra, který se po svých studentech rád vozí a který projde jistou změnou a nejen on. Fakulta patří mezi ty filmy, kdy nemusíme čekat polovinu filmu než se tam začne něco dít, protože příběh se rozjíždí od začátku. Hlavním dějištěm příběhu je střední škola na které najdeme nejrůznější existence a film tak ždímá ze škatulkování - loser, školní kráska, sportovec, nová holka, dealer, lesbička a poměrně dost staví na těchto postavách, které nejsou v žádném případě povrchní a poměrně dost se odlišují od těch klasických přihlouplých slečinek a borců, které vídáme v hororovém žánru pořád.

Příběhem diváka tedy provází neoblíbený Casey, který je školním loserem a který odhalí mimozemskou existenci. Podobný námět by jsme ve filmovém světě našli velmi snadno, přesto když se na film dívám dnes, užívám si ho daleko víc než kdy dřív. Fakulta se v mnoha ohledech liší od dnešních hororů, ať už díky skvěle propracovanému scénáři u kterého si nemůžete nevšimnout jistých podobností s kultovním hororem Vřískot či díky hereckým hvězdám, které v té době začínaly teprve zářit nebo díky té žánrové směsici, kterou film nabízí. Najdete tady totiž horor, sci-fi, komedii a poměrně dost akčních scének a to  všechno dohromady dělá z filmu něco výjimečného i když se to na první pohled nezdá. Na svou dobu se snímek může pochlubit i dobrými triky, které nejsou nijak okázalé a ani přehnané. Hlavní předlohou k tomuto filmu byl jiný hororový film, Invaze zlodějů těl z roku 1978 na který ve filmu často přijde řeč.

Film má skvělou atmosféru, která dokáže i vyděsit a stejně tak hravě dokáže překvapit (samozřejmě pokud jste film neviděli). Hlavním plusem jsou filmové postavy a samozřejmě herci, kteří jim propůjčili své tváře a kterým jejich herectví věříte, nejde o žádné přehnané herectví, jejich výkony jsou zcela přirozené. Robert Rodriguez je hodně zvláštní filmař, jeho snímky vyvolávají v lidech buď sympatie a nebo naopak nechuť, i když najde se i pár výjimek jako je třeba Sin City, neznám totiž nikoho komu by se film nelíbil.  Fakulta zajímala diváky především díky jeho předešlému snímku Od soumraku do úsvitu, který se těšil velké úspěšnosti a oproti tomu je Fakulta dost nenápadná.

Fakulta má všechno co by měl dobrý horor mít, jenže to dost kazí ten hollywoodský konec, který z toho dělá typický americký kýč, kde všichni žijí šťastně až do smrti...

Hodnocení:

7/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář