#5 Poirot a já | David Suchet

6. březen 2016 | 00.21 |

Čtenářská výzva 2016

#5 Kniha od veřejně známé osobnosti (ne spisovatele)

large

Originální název: POIROT AND ME

Autor: David Suchet

Nakladatelství: Knižní klub

Rok vydání: 2015

Počet stran: 312

Hercule Poirot, puntičkář s typickým knírkem, je jednou z nejlepších postav Agathy Christie a ve světě patří mezi nejoblíbenější detektivy. Více než dvacet let je s tímto "malým Belgičanem" neodmyslitelně spjat i David Suchet, jeho představitel v seriálu britské společnosti ITV. Když mu v roce 1988 roli nabídli, nikdo nebyl pravděpodobně překvapen více než Suchet sám. V knize Poirot a já vzpomíná, jak kultovní seriál vznikal, a přemýšlí, co pro něj detektiv po všechny ty roky znamenal.

 *

Čtenářská výzva je opět tady a s ní přichází na řadu kniha, kterou napsala veřejně známá osobnost v tomto případě jde o britského herce, který je znám především díky své roli belgického detektiva Hercula Poirota. 

Mnohokrát jsem se zmiňovala, že jsem velkým milovníkem královny detektivek Agathy Christie, Od svých dvanácti let, kdy jsem u svého strýce v knihovně objevila její knihy jsem se do ní zamilovala, což bylo vlastně velmi snadné, protože ona byla a stále je jediná svého druhu. Její knihy jsou součástí mého života a už navždy budou, stejně tak její belgický detektiv, který patří k mým nejoblíbenějším detektivům nejen v jejích knihách. Našla se jen hrstka detektivů, které řadím mezi své oblíbence. Takže když někdy kolem prosince roku 2015 vyšla kniha, kterou napsal David Suchet nemohla jsem odolat, vždyť tohle byla kniha kterou každý milovník Agathy Christie, Hercula Poirota a samozřejmě Davida Sucheta musel mít doma.

Už v první kapitole se setkáváme s Davidem Suchetem, který se chystá hrát poslední scénu posledního dílu, kde belgický detektiv Hercule Poirot umírá. Při čtení se mi vybavila ona scéna a musím přiznat, že jsem při tom čtení začínala být dost na měkko, protože ten malý mužík se mi dostal pod kůži. Druhá kapitola tak mohla odstartovat život detektiva, který se na obrazovce udržel dlouhých 25 let. David Suchet vždycky byl spíše divadelní herec, kde se cítí jako ryba ve vodě, jenže od té doby co mu byla nabídnuta role Poirota se mu život změnil. Byla jsem mile překvapena, jak Suchet všechno vypráví velmi lehce a především poutavě a do jeho vyprávění by se dalo nazvat kouzelné, ostatně díky tomu jsem propadla nostalgii a začala jsem opět sledovat televizní seriál Poirot od začátku. Milovníky Poirota jistě potěší, že autor/herec do příběhu zakomponuje pár historek z natáčení. Další věcí, která mne zarazila bylo to, že Suchet poté co mu byla role nabídnuta, přečetl všechny příběhy ve kterých se Poirot vyskytoval a napsal si seznam toho co má a nemá rád a přesně podle toho se řídil, jak on sám říká sloužil Agathě Christie a ztvárnil Poirota přesně tak jak ho ve svých knihách popsala královna detektivek, očekávala jsem, že tohle všechno byla práce filmového štábu, nicméně díky tomu Davida Sucheta obdivuju o něco více.

Poirot a já je kniha, která je milá, upřímná a především velmi čtivá, Suchetův styl psaní mi opravdu sedl, mnohokrát mi cukaly koutky a já se v MHD musela hodně přemáhat abych se nezačala smát nahlas. Příběh mě dokázal zrovna tak rozesmát jako dojmout a to už se žádné knížce nepovedlo hodně dlouho. V knize se navíc objevuje i několik fotek, které vyfotil sám David Suchet, protože je vášnivým fotografem a jeho kniha je jakousi zpovědí o tom, jak se cítil on sám v této roli a co pro něj vlastně znamenala. David Suchet má v mém srdci místo a teď je o něco větší, protože on je jednak velmi skromný člověk, ale i po těch letech nad Poirotem neohrnuje nos spíše naopak.

V mé knihovně má Poirot a já čestné místo hned vedle detektivek Agathy Christie a já s určitostí mohu říct, že stejně jako se ráda vracím k jejím detektivkám, ráda se vrátím i k téhle kouzelné knize, která má pro milovníky Poirota velkou hodnotu. 

Hodnocení:

5/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: #5 Poirot a já | David Suchet anna elizabeth potrer 17. 07. 2016 - 23:17