#6 Tajemství jejich očí (2015)

4. březen 2016 | 16.35 |

Filmová výzva 2016

#6 Filmový remake

Tajemství jejich očí

Originální název: SECRET IN THEIR EYES

Rok vzniku: 2015

Země: USA

Žánr: thriller/drama

Vyšetřovatelé Jess a Ray spolu pracují už nějaký ten pátek, jsou přivoláni k jednomu případu, kde je nelezeno mrtvé tělo mladé ženy, kterou někdo zabil a odhodil do popelnice, na místě zjišťují že neznámou dívkou je nezletilá dcera Jess. Přesto, že se podaří vraha najít, je propuštěn na svobodu a mizí neznámo kam. Ray se po letech vrací na úřad, aby oznámil, že vraha našel. 

 *

Filmová výzva je opět tady a v pořadí šestý film zapadá do kategorie filmových remaků. V posledních letech se roztrhl pytel s remaky a tak vybrat jeden nebylo zase tak náročné.

Ray se vrací po letech do své bývalé práce, aby vyřešil případ, který mu dlouhá léta nedá spát, když ještě pracoval u policie byl se svou parťačkou přivolán k případu, kde figurovala mrtvá dívka, kterou někdo polil bělidlem a odhodil do popelnice, na místě Ray zjišťuje, že jde o dceru jeho parťačky Jess. Ray se do případu ponoří a snaží se ho vyřešit za každou cenu, jenže když vraha dopadne, nikoho to nezajímá a tak je propuštěn na svobodu.

Režisérem snímku je Billy Ray, americký scénárista a režisér, který napsal scénář k několika filmům jako je Tajemný let (Flightplan), Hartova válka (Hart´s War), Na odstřel (State od Play), Kapitál Phillips. Coby režisér natočil jen dva filmy a Tajemství jejich očí je snímkem třetím ke kterému napsal i scénář, i když mu pomáhal režisér původního snímku Juan José Campanella.

2016221205132

Ray je typickým dobrákem, který ostrouhá nejen v milostném životě, ale také v případu na kterém mu záleží ze všeho nejvíc, tak by se totiž dal popsat snímek jednou větou. Nevyřešený případ nedá detektivovi spát a tak hledá pravdu i po mnoha letech, to je téma které se v hollywoodském světě objevilo už mnohokrát a bohužel Tajemství jejich očí nenabízí zcela nic nového, drží se té typické americké šablony, kterou ne a ne opustit i přesto, že se jedná o remake venezuelského snímku, který získal Oscara za zahraniční film a který by se měl tedy držet předlohy. Originální snímek je žánrově na pomezí thrilleru, detektivky a dramatu a v americké verzi je to spíše jen prach obyčejný thriller.

Všechny postavy se sice drží svých předchůdců i když postava, kterou hraje Julia Robert ve filmu nemá co dělat, protože v originále její postava neexistuje, ale evidentně je to na efekt, který má v divácích vyvolat nejen sympatie a pochopení, ale především je tam kvůli dramatičnosti, protože přece jen většina lidí bude soucítit s matkou, která přišla o dceru než-li s manželem, který přišel o svou manželku. Tajemství jejich očí se snaží útočit na lidské city, ale bohužel se mu to vůbec nedaří. Julia Robert je vynikající herečka o tom není pochyb, ale její ztrápenou matku jsem jí moc nevěřila. Naopak nedostupná, odtažitá Nicole Kidman se do téhle role nesmírně hodila, ale pořád to nedosahovalo kvalit venezuelských předchůdců. Nejlepší výkon podává britský herec Chiwetel Ejiofor jako Ray, prakticky táhne celý film a rozhodně se mu to daří. Milostná zápletka zcela otřesná, Kidman a Ejiofor tohle jednoznačně nezvládali. Joe Cole mladý začínající herec jako vrah. to byl výběr hodně mimo mísu a působil až komicky. To srovnání s jeho postavou v podání španělského herce Javiera Godina to byl hodně žalostný výkon.

V remaku postrádám to, co jsem obdivovala v originálním filmu, bylo to dramatické, šokující, odporné a nic z toho tady nebylo. Venezuelský snímek se nebál ukázat nahotu, konkrétně mužský penis, kdežto v hollywoodském trháku se toho nedočkáte a přitom ta scéna je zcela klíčová a jedna z nejlepších v celém filmu (samozřejmě ne kvůli tomu penisu). Všechny scény které diváka v originále šokují v remaku chybí. Film si pohrává s etickými otázkami, ale jakoby jejich řešení nebylo důležité, Billy Ray to smetl ze stolu a dál to neřešil. Dalším problémem filmu je skákání z minulosti do přítomnosti a jediným záchranným bodem který pomáhá divákům se zorientovat co z toho je přítomnost nebo minulost jsou lehce našedivělé vlasy hlavního hrdiny a hůl jeho parťáka a to je vše, takže se divák velmi lehce ztrácí v příběhu.

Všude kam se podívám píší jak je škoda, že se Kidman a Robert setkaly poprvé až tady, ale upřímně nevidím na tom nic pozitivního, protože ani jedna nepředváděla role svého života, jen zcela průměrné výkony které jsou až šokující vzhledem k tomu jaké jsou herečky.

Tajemství jejich očí je zcela průměrným filmem, jednak ani trochu nedosahuje kvalit originálu, vlastně se k tomu ani vzdáleně nepřiblíží a jediným lákadlem je herecké obsazení, které nestojí za nic, tedy až na již zmiňovaného Chiwetela Ejiofora, který je tím jediným důvodem, proč jsem vydržela film sledovat až do konce. Billy Ray si na sebe ušil bič, protože natáčet film oceněný Oscarem je jen mrhání peněz a především ukázka domýšlivosti. Tajemství jejich očí je pro mne prvním velkým zklamáním roku. 

Hodnocení:

4/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář