Vraždy podle Jidáše (1999)

8. duben 2016 | 12.27 |
› 

maxresdefault

Australský režisér Russell Mulcahy, který převážně natáčí akční filmy a horory se v roce 1999 rozhodl vydat trochu jinou cestou. Pro svůj thriller si vybral film s náboženskou tématikou. Scénáristou je Brad Mirman.

V roli detektiva se objeví Christopher Lambert, ve své době hodně obsazovaný herec, který byl dostačujícím lákadlem.

resurrection-1999-01-g

Policejní detektiv se svým partnerem se snaží vyřešit vraždu muže, kterého nalezli bez jedné ruky. Podivný nápis na místě činu nasvědčuje tomu, že půjde o sérii vražd, další tělo na sebe nenechá příliš čekat a detektivové musejí odhalit nejen totožnost vraha, ale jeho pohnutky. 

 *

Opět jsem zapátrala ve svém profilu na FDb a zjistila jsem, že před dlouhými šesti lety jsem viděla snímek Vraždy podle Jidáše a jak už jsem se zmiňovala u Fakulty sem tam se tady objeví starší film na který si snažím udělat lepší názor a doufám, že tady třeba najdete inspiraci a budete se chtít na nějaký kvalitní starší snímek podívat.

Záhadná vraždy dovede detektivy na místo činu, kde se nachází mrtvola bez ruky, další případ přináší další tělo, kterému chybí další část těla. Proč to vrah dělá? Obětem zanechává na těle čísla, která jak se ukazuje mají velký význam k rozluštění záhady a snad pomohou zastavit fanatického šílence.

3948

John Prudhomme je tím ztrápeným klasickým detektivem s minulostí, která není pěkná. Detektiva, kterého něco tíží a který si sebou táhne to své břímě najdete skoro v každém filmu, ale naštěstí, film Vraždy podle Jidáše na tom nestaví celý svůj příběh. Už na první pohled se film nápadně podobá svému předchůdci z roku 1995, thrilleru Sedm. Jak už sám název napovídá je jasné, že půjde o thriller s náboženskou tématikou. První vražda rozpohybuje další události a divák nemá šanci se příliš nudit, ano našlo by se tam pár scén bez, kterých by se film obešel, stejně jako práce s kamerou, která byla někdy protivná, protože si myslíte, že jste navštívili zrcadlové bludiště na Petříně, naštěstí podobných záběrů je tam hodně málo. Film Vraždy podle Jidáše je zcela obstojným thrillerem, má to poměrně slušnou atmosféru, kterou doplňuje hudba skladatele Jima McGratha, ze které místy až mrazí. Na svou dobu je to poměrně drsný snímek, s krví se tam nešetří a ta zápletka sice není úplně originální (pro dnešního filmového konzumenta), ale co musím na filmu ocenit je to, že se poprvé nemusíte obávat, že by jste vraha odhalili díky českému dabingu, jako by snímek byl českým divákům ušit na míru, což opravdu potěší.

Christopher Lambert, americká hvězda, která je dnes za zenitem. Ve své éře Christoper Lambert zářil, přesto buďme upřímní nikdy nepatřil mezi velká herecká esa, přesto v tomto případě podává až překvapivě dobrý výkon, najde se pár scének, kdy až zbytečně dramatizuje, ale přesto dokazuje, že hrát umí a role detektiva mu byla šitá na míru. Ostatní herci nijak zvlášť nevybočují a tak má prostor Lambert sám pro sebe.

Vraždy podle Jidáše se dají označit napodobeninou velmi úspěšného thrilleru Sedm, který i po letech patří mezi špičku, přesto uděláte lépe, když na Sedm zapomenete a budete se soustředit na příběh tohoto filmu, ano najde se tam pár podobností nutno podotknout, že film Vraždy podle Jidáše se nesnaží na něco hrát. Lambert není Brad Pitt nebo Morgan Freeman a ani se o to nesnaží.

Každý správný thriller by měl být dobrou atmosféru, hudbu, která umocňuje napětí a originální myšlenku. Vraždy podle Jidáše splňují dva body ze tří a to je poměrně slušné skóre. Film ve své době uměl šokovat, dnes už otrlého diváka nepřekvapí, ale i přes těch pár nedostatků a i přes to, že to není zrovna nadčasový film se budete dobře bavit a o tom to přece je. 

Hodnocení:

  7/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář