#6 Čtenář z vlaku v 6.27 |Jean- Paul Didierlaurent

14. březen 2016 | 21.42 |

Čtenářská výzva 2016

#6 Kniha přečtená za jediný den

large

Originální název: Le Liseur de 6h27

Autor: Jean-Paul Didierlaurent

Nakladatelství: Knižní klub

Rok vydání: 2015

Počet stran: 176

Guylainu Vignollesovi je třicet šest, je osamělý a nenávidí svou práci. Je naprosto nenápadný, nikdo by si ho patrně ani nevšiml, kdyby spolucestujícím z vlaku každé ráno nepředčítal několik stránek, které se mu večer předtím podařilo zachránit před záhubou. Jeho přáteli jsou hlídač, který komunikuje téměř výlučně ve verších, a bývalý kolega, který následkem nehody v práci ztratil svoje nohy a kousek po kousku je sbírá zpátky... Jednoho dne dostane Guylain ve vlaku nevšední nabídku a o něco později v něm také objeví USB, které jeho šedivému životu znovu dodá barvy.

Čtenářská výzva je opět tady a tentokrát šlo o knihu z kategorie kniha přečtená za jediný den a musím říct, že tahle kategorie je poměrně oříšek, protože když jsi vybírám knížku, rozhodně nepřemýšlím o tom jestli jí přečtu za den. Byl víkend a já sáhla po knížce na kterou jsem se chystala už dlouho a byla jsem sama překvapená, že jsem jí za den přečetla, protože ten začátek byl rozpačitý.

Guylain Vignolles měl odjakživa problémy se svým jménem, už ve škole si z něj děti dělali legraci a říkali mu Vilain Guignol, tedy ošklivý kašpar. Jeho život není ani ideální poté co dospěje, dělá práci kterou nesnáší, pracuje totiž v podniku, který recykluje papír a tím pádem se ničí nespočet knih, které Guylain miluje a když něco z recyklační hostiny zbude, schovává si to a rozhodne se to předčítat ve vlaku do práce, ať už to je útržek milostného románu či kuchařky na tom nezáleží. Na druhé straně je Julie, která sice svou práci nemiluje, ale rozhodně se za ní nestydí i přesto, že mnozí jí opovrhují, Julie je svá a nebojí se to dát najevo.

Náhoda svede dvojici dohromady i když ne tak docela, jejich prostředníkem je USB disk, který Guylain najde při cestě do práce a při čtení jejích zápisků se do ní zamiluje a rozhodne se ji vypátrat.

Přiznávám, že s francouzskými autory se zase tak často nesetkávám a tak nemůžu úplně srovnávat, má poslední kniha od francouzské autorky byla Pařížanka a to byla tragédie a jsem ráda, že Čtenář z vlaku v 6.27 změnil můj názor.

Začátek příběhu se zdá trošku rozpačitý a chvilku mi trvalo než jsem se začetla a dala si dohromady s čím to mám vlastně do činění. V této knize se zásadně vyskytují postavy, které jsou neuvěřitelně lidské, jsou to lidé, které můžete potkat v metru, autobuse, v nákupním centru či na toaletách. Každý z nich je svým způsobem jedinečný ať už je to Guylain, které odlišuje nejen jeho jméno, ale také jeho přístup. Julie, která je dokonalým důkaze toho, aby člověk nesoudil člověka na základě toho čím se živí. Giuseppeho, který hledá své ztracené nohy ve zrecyklovaných knihách či vrátný, který mluví jen ve verších. Je neuvěřitelné, co autor knihy dokázal na tak malém písečku, vždyť ta kniha má necelých 180 stránek, takže je až k neuvěření, že na tak malém prostoru vzniklo tolik obdivuhodných postav.

IMG_20160229_004126

Kniha je takovou moderní pohádkou, v tomto případě nemusíte věřit na zázraky, stačí když budete věřit na náhodu. Čtenář z vlaku v 6.27 je dle mého další kniha na kterou se zapomíná. 

Čtenář z vlaku v 6.27 nabízí příjemné počtení, které vám zpříjemní den, dokáže rozesmát, pobavit a především je to něco zcela jiného. Inteligentní humor s trochou podivných přesto kouzelných charakterů. Začátek je takový nemastný neslaný, ale nebojte se až se začtete nebudete knihu moct odložit za to ručím. Tato kniha je povinností každého knihomola, protože dokáže okouzlit i takového anti-romantika a realistu jako jsem já!!!

Nehledě na to, že ta fialová obálka s knihami je zcela jednoduchá a přesto úžasná.  

Hodnocení:

4/5

Jen tak pro zajímavost, příběh Čtenář z vlaku v 6.27 se dočká i své filmové podoby.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář