Čokoláda | Joanne Harris

14. duben 2016 | 23.05 |

ČOKOLÁDA - Joanne Harris

*

2013-08-14

Originální název: CHOCOLAT

Série:  ČOKOLÁDA (1.)

Autor: Joanne Harris

Nakladatelství: Knižní klub

Rok vydání: 2004

Počet stran: 256

Anotace:

Když se do francouzské vesnice Lansquenet nad Tannou bůhvíodkud přistěhuje exoticky vyhlížející cizinka, Vianne Rocherová, a otevře si tu prodejnu čokolády přímo proti kostelu, otec Reynaud v ní od počátku vidí vážné nebezpečí pro své stádečko, především nyní, na počátku období půstu, kdy by si lidé měli tradičně odpírat světská potěšení. Kněz proto nově příchozí, v níž odhaluje pokušitelku k hříchu, vyhlašuje otevřený boj.
Viannin obchod se najednou stává předmětem tajemné šeptandy, skvělou příležitostí pro donašeče, farizejsky rozhořčené ovzduším hříchu a toužícími se osvědčit jako poslušné ovečky.

*

Joanne Harris je rodačkou z Anglie, narodila se v roce 1964, její matka pochází z Francie a její otec je Angličan. Za svou kariéru vystřídala celou řadu zaměstnání, ale až psaní jí dokázalo naplnit. Napsala celou řadu románů, ale jednou z nejúspěšnějších byla právě Čokoláda, která se dočkala dalších dvou volných pokračování.

Hned na úvod musím podotknout, že když jsem poprvé viděla film Čokoláda, okamžitě jsem si ho zamilovala a od té doby si ho pravidelně pouštím a tak samozřejmě nesmí chybět v mé filmotéce a už dlouhou dobu jsem zvažovala, že si knihu přečtu no a protože jsem po knize pokukovala už dlouhou dobu, rozhodla jsem se jí v dubnu šanci. Bylo mi jasné, že kniha nebude nikdy srovnatelná s filmem, ale v tomhle případě jsem byla mile překvapená.

Vianne se svou dcerou Anouk cestuje celý život, plahočí se z jednoho místa na druhé a nikde nevydrží příliš dlouho, jednou je vítr zanese do malé francouzské vesničky v období masopustu a její osudovou chybou je si v té době otevřít čokoládovnu, což se nelíbí místnímu faráři, který se bojí o špatný vliv, který by mohla žena mít na jeho ovečky.

IMG_20160331_151834

"Štěstí. Jednoduché jako sklenice čokolády nebo složité jako srdce. Hořkost. Sladkost. Život.”

Čokoláda je kouzelnou knihou a to z mnoha důvodům. Tím prvním je samotný příběh, který líčí příběh kočovné Vianne a její dcery, které se snaží zapadnout mezi obyvatele městečka a hlavním tématem je i vliv církve na obyvatele městečka. Proč, že je to kniha kouzelná? Sympatická Vianne si dokáže získat čtenáře velmi snadno, stejně tak snadno jako obyvatele francouzské vesničky, tedy až na pár výjimek. Čím víc se čtenář dostává do děje tím víc odhaluje osudy lidí, kteří pravidelně navštěvují kostel a jsou správnými křesťany ať už to je stará paní, která nedá na lékaře a užívá si života co to jde, či týraná manželka nebo snad úctyhodný farář, který se snaží Vianne vyhnat. Od Čokolády nečekejte žádnou velkou romantiku, protože o tom tahle kniha opravdu není, dokonale vystihuje boj církve proti všemu, co se vymyká normálu a proti věcem jako je třeba prach obyčejná konzumace čokolády. Je tu nespočet zajímavých postav i když asi nejvýraznější je samozřejmě Vianne, která dokáže okouzlit a je nepřehlédnutelná nejen svými názory a životním stylem, ale i módou. Druhou nejzajímavější postavou je pak stará žena Armande, samozřejmě nesmím opomenout ani otce Reynaud, který tu tak nějak spadá do té kolonky záporné postavy, i když je to samozřejmě sporné.

Další věcí, která se mi v této knize líbí je styl vyprávění. Jednou je to z pohledu Vianne a o několik kapitol dál je to z pohledu otce Reynauda, tím je příběh také výjimečný. Čokoláda mě něco okolo 250 stránek, což je dle mého zcela vyhovující, jednak to napomáhá samotnému příběhu, ale také tomu, že se do toho můžete zakousnout jako do dobré čokolády a nebo v mém případě do nugátu a nechat se unášet. Jako bonus se můžete kochat i filmovou obálkou, která vypadá božsky a pokud jste viděli film, tak si můžete vychutnat knihu o trochu víc.

Čokoláda je příjemným požitkem, který čtenářům zpříjemní dny a patří mezi ty knihy na které jen tak nezapomenete. Čokoláda se stala mou srdeční záležitostí ať už v té filmové či knižní podobě. Už teď se těším na další příběhy (Krysařovy střevíce, Broskve pro otce Francise.

Hodnocení:

4/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář