#7 Jedenáct | Mark Watson

5. květen 2016 | 18.16 |

Čtenářská výzva 2016

#7 Kniha s číslem v názvu

349313-top_foto1-y9plj

Originální název: Eleven

Autor: Mark Watson

Nakladatelství: Knižní klub

Rok vydání: 212

Počet stran: 280

Anotace:

Xavier utíká před minulostí a snaží se nikomu nezasahovat do života. Skrývá se za svou prací nočního rozhlasového moderátora, při níž ovšem paradoxně radí nespavcům, co si mají počít  se svými problémy a urputně se vyhýbá svým sousedům i novým vztahům. Přesto jeho čin, nebo spíš to, co neudělá spustí řetězec událostí, které ovlivní životy jedenácti lidí. Navíc mu do jeho staromládeneckého bytu vpadne Pippa a obrátí  všechno kolem doslova vzhůru nohama...

*

Už nějakou dobu jsem zanedbávala Čtenářskou výzvu, protože to co jsem chtěla číst se do výzvy nehodilo a protože od ledna mám v knihovně knihu Jedenáct, kterou můžete najít v rubrice knihovna se rozrůstá (movies-and-tvshows.pismenkuje.cz/530-knizni-silenstvi-leden-2016.html) rozhodla jsem se jí dát šanci.

Xavier už nějakou dobu žije v Londýně, kam se přestěhoval z Austrálie po jistých událostech. S příjezdem do Londýna si změnil i jméno a tak se z Chrise stal Xavier. Pracuje v noční show v rádiu, kde radí lidem i přesto, že se zařekl, že se ostatním lidem nebude míchat do života a přesně jeho nevměšování spustí řetězec událostí, které ovlivní životy jedenácti lidí.

Kniha Jedenáct poukazuje na sílu jednoho okamžiku, který dokáže ovlivnit životy mnoha lidí v tomto případě jak samotný název knihy napovídá, ovlivní jedenáct životů. Mark Watson prakticky vypráví příběhy obyčejných lidí a jejich obyčejných životů, které ovlivní Xavier tím, že před vším zavírá oči. Jeho vyprávění ze začátku působí hodně chaoticky a to především protože se na několika stránkách setkáváme s takovým množstvím postav, které čtenářům dělají v příběhu zmatek, ale čím víc se do příběhu zamotává tím víc se začíná orientovat a za nedlouho není po chaosu památky. Watsonův styl psaní s největší pravděpodobností sedne každému, je to čtivé, vtipné, hořké a mnoho čtenářů se díky životním situacím mohou s postavami lehce ztotožnit.

IMG_20160429_092503

Jeho vyprávění má spád, nic zbytečně nenatahuje a každý malý detail dokonale zapadá do promyšleného příběhu a lehce dokáže čtenáře pohltit, vždyť já jsem knihu přečetla během dvou večerů a nemohla jsem se od toho odtrhnout. Ve svém vyprávění mnohdy čtenáře překvapuje a nutí, aby nad tím vším přemýšleli.

Co se týče postav najde se tu celá škála různých charakterů, od lidí které by jste chtěli poznat nebo je znáte a naopak od lidí od kterých by se měl člověk držet co nejdál. Hlavní postavou příběhu je Xavier, který působí sympaticky a v mnoha ohledech se s ním člověk dokáže ztotožnit, což je vždy to nejlepší, co může autor čtenářům nabídnout. Další nejzajímavější postavou je Pippa, uklízečka, která přitančí Xavierovi do života, aby mu mohla s úklidem. Líbí se mi její natura, je rázná, zábavná, bláznivá a má něco do sebe. Kouzlo tohoto příběhu je v tom, že když se nad tím zamyslíte dokážete ho ocenit mnohem víc.

Kniha Jedenáct pro mne byla velkým překvapením a to nejen kvůli charakterům jako je Pippa, ale i kvůli samotnému příběhu, který za přečtení stojí. I když k té dokonalosti tomu něco málo chybělo... U knížek dávám hodně na obálky a v případě téhle knihy tomu nebylo jinak a jsem velmi ráda, že jsem na knihu v levných knihách narazila, protože byla by škoda si tuhle knihu nepřečíst. Pokud na ní někdy narazíte rozhodně jí dejte šanci...

Hodnocení:

4/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář