#13 Fantom opery | Gaston Leroux

25. říjen 2016 | 21.43 |

Čtenářská výzva 2016

Kniha, která byla zfilmovaná

204393_big

Originální název: Le Fantôme de l'Opéra

Autor: Gaston Leroux

Nakladatelství: Omega

Rok vydání: 2015

Počet stran: 266

Anotace:

Nové vydání klasické knihy z pomezí žánru fantastického románu a rodící se moderní detektivky. Autor vypráví romantický příběh krásné zpěvačky a jejích dvou ctitelů, z nichž jeden je tajemným fantomem Opery, upoutá čtenáře barvitým vylíčením prostředí pařížské Velké opery s jejími galapředstaveními, plesy a tajemným zákulisím.

*

Vybírat knihu, která byla i z filmovaná je někdy docela problém, ne proto, že by nebylo z čeho vybírat, ostatně podívejte se sami v poslední době se dost často na filmových plátnech objevují filmy, které vznikají díky svým knižním předlohám. Jenže právě v tom je ten problém, protože většina těch filmových zpracování si jde svou vlastní cestou a pokud nějaký film máte rádi, tak si budete chtít přečíst i jeho knižní podobu, jenže většinou se stává to, že po přečtení knihy změníte na film názor a tomu jsem se já chtěla vyhnout, což jak se ukázalo se povedlo.

Mojí volbou pro čtenářskou výzvu (kniha, která byla zfilmovaná) byla kniha Fantom opery. Myslím, že tuhle klasiku nemusím ani příliš představovat, protože Fantom opery se kromě knižní podoby dočkal i filmového zpracování či mnoha muzikálů. Jsem velkou obdivovatelkou Fantomy opery z roku z roku 2004 ve kterém hraje Gerard Butler, Emmy Rossum a Patrick Wilson a už dlouhou chuť mám  na čtení nějakých těch klasik a když nakladatelství Omega začalo vydávat tyhle romány s úžasnými obálkami nemohla jsem odolat a pořídila jsem si právě Fantoma Opery.

IMG_20160430_184021

Klasický gotický román, kterým čtenáře provází autor a jakési výpovědi očitých svědků, protože jak se snaží autor říci Fantom opery skutečně existoval, i když to má háček... Gaston Leroux čtenářům představuje naprosto odlišné prostřední, jedním je nablýskaná pařížská opera a druhým temná zákoutí, která se v této opeře nachází a ve kterých bloudí tajemný fantom. Styl vyprávění Gastona Lerouxe mi opravdu sedl, netrvalo dlouho a do knihy jsem se začetla, jenže není to ten druh knihy, který přelouskáte během odpoledne, tuhle knihu si musíte vychutnávat. Autor to čtenářům podává tak, že fantom skutečně existoval a který zavinil zmizení mladé zpěvačky, což zapříčinilo mnoho dalších událostí. 

Postavy jsou perfektně napsané a příběhu nemám skoro co vytknout, ano možná chvilku trvalo než se čtenář začte, ale jakmile se tak stane, tak je to opravdu radost číst. Některé popisy jsou místy kostrbaté, ale tak časté to opravdu není.

Jednoznačně mou nejoblíbenější postavou je Peršan, kterého velmi postrádám ve filmu, protože dle mého jeho postava je pro vývoj příběhu velmi důležitá. Co je na téhle knize obdivuhodné je atmosféra, která na čtenáře dokáže dýchnout i ze stránek. Postava Fantoma nebo-li Erica je jedna z nejzajímavějších a to nejen v této knize, ale celkově  v literatuře. On totiž balancuje mezi dobrem a zlem, a je spíše na čtenářích jak si jeho postavu vyloží. Leroux vykreslil příběh neskutečně živě, při jeho čtení jste jeho součástí a dychtíte odhalovat tajemství. Nutno podotknout, že jestli od příběhu čekáte čistokrevnou detektivku, tak raději sáhněte po jiné. 

Hodnocení:

5/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář