Spálená obloha | Gilly Macmillan

11. květen 2016 | 14.32 |

Knižní tip # 30

SPÁLENÁ OBLOHA - G.Macmillan

Gilly Macmillan vyrostla v městě Swindon v Anglii. Studovala dějiny umění na univerzitě v Bristolu. Na částečný úvazek přednáší na vysoké škole, obor fotografie a především se věnuje své rodině. V roce 2015 vydala svůj první román Spálená obloha a už teď pracuje na další nové knize.

large (3)

Originální název: Burnt Paper Sky

Nakladatelství: Knižní klub

Rok vydání: 2016

Počet stran: 408

Anotace:

Rachel Jennerová zůstala na moment pozadu.

Od té chvíle se její osmiletý syn Ben pohřešuje. Avšak co se vlastně onoho osudového odpoledne na jejich procházce v lese stalo?
Rachel se zhroutí svět, navíc proti sobě poštve téměř celou veřejnost. Ani spolupráce s policií neprobíhá zrovna ideálně.
Ubíhají minuty, hodiny, dny... neúprosně ukrajují šanci, že Ben je ještě naživu. Že se najde. A vrátí se zpět.

*

Snad každý kdo čte, narazil v knihkupectví na Spálenou oblohu a samozřejmě nejen v knihkupectvích, protože v poslední době se rozmohli tzv. booktubeři a u většiny z nich jste mohli narazit na tuto knihu, která získala od Knižního klubu zlatou placku bestsellerů. Upřímně přiznávám, že knihám, které jsou až moc propagované už tolik nevěřím, i když je pravdou, že spousta knih z touto plackou si jí víceméně zaslouží, i když se samozřejmě najde pár výjimek. 

Rachel prožívá peklo, před rokem přišla o manžela kvůli jiné ženě a jediné co jí zbylo je její malý syn Ben, který se jednoho dne ztratí. Začíná souboj o čas, k případu je přidělen policejní komisař Jim Clemo, který se snaží malého Bena najít a začíná u rodiny.

houpacka-a43

Příběh ztraceného chlapce a ztrápené matky je vyprávěn ze dvou pohledů (což je v dnešní době poměrně obvyklé). Prvním je pohled matky - tedy Rachel a ten druhý je z pohledu detektiva Clema. Čtenář má tak možnost nahlédnout do svědomí matky, která si vyčítá ztrátu syna a která propadá zoufalství a nebo do hlavy inspektora, který vidí v tomto případu postup ve své kariéře, přesto  to není jediný důvod proč touží malého chlapce najít. Oba mají stejný cíl, ale rozdílné metody. Rachel je ochotná pro svého syna udělat cokoliv a to zapříčiní to, že si na ní novináři nejednou smlsnou, oproti tomu Clemo se drží policejních předpisů a svého instinktu.

Postavy v příběhu jsou skvěle vykreslené, skvělá charakteristika a řekla bych, že to nejlepší na téhle knize je především ta práce na postavách. Nenajdete tu žádné představitelé dobra a zla a díky tomu jsou postavy autentické.

Naopak příběh ztraceného dítěte, to je trochu ohrané. Spálená obloha je označena jako thriller, ale daleko víc se příběh podobá dramatu, protože tu nějak nemůžu nalézt prvky thrilleru, kromě té ztráty syna, což úplně není typický rys thrillerů, ale budiž. Nicméně příběhu nemůžu upřít jeho čtivost a střídání pohledů, což čtenáře nutí otáčet jednu stránku za druhou. Nechci znít jako necita, ale mne to nedostalo jako jiné čtenáře, možná to je tím, že jsem od toho čekalo daleko víc (soudě podle těch kladných ohlasů), možná to je tím, že sama nejsem matka, takže to na mne nedolehlo jako na jiné, ale i přesto, že mi bylo Rachel líto nedokázala jsem to s ní prožívat jako jiní. Naopak co se mi v knize líbilo bylo vykreslení novinářů - otravní paraziti, kteří se přiživují na tragédiích a snaží se z nich vytřískat co se dá a samozřejmě ten hon na čarodějnice, který je každého velkého vyšetřování součástí.

Vyústění příběhu pro mne bohužel nebylo žádné překvapení, možná to je tím, že už mám těch thrillerů dost načteno a tak tohle bylo dost předvídatelné a přišlo mi, že to vyústění pro autorku bylo podřadné a že v tomto příběhu jde spíš o to, že špatné věci se mohou stát i dobrým lidem a také o ten dopad jaký má zmizení Bena na rodinu.

Gilly Macmillan se svým debutem každopádně dostala do povědomí čtenářů, její kniha je čtivá, sice postrádám ty překvapivé momenty, i když zase musím vyzdvihnout psychologii postav, ale pořád tu něco postrádám. Každopádně až se na pultech knihkupectví objeví její další kniha (což se jistě stane) tak jí dám šanci a budu doufat, že bude o něco lepší.

Kniha je přirovnávána k Zmizelé, upřímně nevidím tu žádnou podobnost, spíše jde o reklamní tahák, nic jiného v tom nevidím.

HODNOCENÍ:

3/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář