Pamatuji si vás všechny| Y.Sigurdardottir

24. květen 2016 | 14.22 |

Knižní tip # 31

PAMATUJI SI VÁS VŠECHNY - Y. Sigurdardóttir

Yrsa Sigurdardóttir se narodila v roce 1963 v Reykjavíku. V roce 198 dokončila studium v oboru stavební inženýrství na Islandské univerzitě. Mezi její koníčky patří především psaní, což dokazuje několik jejich vydaných knih. Svoji vášeň provozuje od roku 1998. Yrsa píše především thrillery. 

9788073594718

Originální název:   Ég man þig

0001pt">Nakladatelství: Metafora

Rok vydání: 2015

Počet stran: 320

Anotace:

Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno.
Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne...?

*

Kniha Pamatuji si vás všechny nebyla tak dalece propagována jako kniha, kterou jsem četla před ní (Spálená obloha) a přes to je to bezpochyby lepší thriller. Jistě pár bloggerů se o ní zmínilo, ale  rozhodně nemá tolik pozornosti kterou by si zasloužila!

Manželský pár Katrín a Gardar společně s jejich ovdovělou přítelkyní Líf a jejím pejsem Puttim se vydávají na cestu do opuštěného domu, který si právě koupili. Na domě je spousta práce a protože zrovna mají finanční problémy rozhodnou se dům opravovat sami, alespoň to co můžou. Kapitán je vysadí u mola a odplouvá s tím, že pro ně za pár dní přijede. Všechno se zdá být v pořádku až do chvíle, kdy se  v domě začnou ozývat podivné zvuky, brzy se ukáže, že dům není opuštěný pro nic za nic. Na druhé straně v hlavním městě policejní komisařka Dagný vyšetřuje výtržnosti ve škole za pomoci svého přítele lékaře a psychologa.

18698032-Sea-shells-on-sand-Su

V knize Pamatuji si vás všechny se čtenář dočká dvou dějových linií, které se zpočátku můžou zdát, že spolu vůbec nesouvisí, ale čím hlouběji se čtenář dostává, zjišťuje, že je přece jen něco spojuje. První dějovou linií je vyprávění tří postav a pejska, kteří jsou v opuštěném době a druhý příběh obstarává vyšetřování vandalismu ve škole. Jako milovník thrillerů a detektivek se tak často nesetkávám s tím, že by thriller někdo říznul duchařinou, což je docela zarážející, přesto si myslím, že autorka si s tím pohrála skvěle. Autorka se také nechala strhnout trendem střídání děje, takže v tom nejlepším ukončuje kapitolu a prostor dostává další dějová linie a takhle to jde pořád dokola, co si budeme povídat je to ten nejlepší způsob jak donutit čtenáře to přečíst na jeden zátah a v tomto případě se to vážně dá, i když je pravda, že já si knihu vychutnávala spíše večer, protože to přesně máte s duchařinou dělat. Když už jsem číst nemohla, těšila jsem se na to, kdy jí zase začnu číst. Za dva dny jsem jí měla přečtenou, což je důkazem toho, že se mi vážně líbila.

Postavy nejsou nijak slavné, místy se chovají dost nelogicky (teď mám na mysli především ty tři obyvatelé opuštěného domu). Další věcí, která mne hodně mrzí je opakující se strašení. Jako by duch neměl žádnou představivost a pořád je děsil tím samým a řekněme si to na rovinu, těch triků v rukávu vážně moc neměl. Přiznávám, že mě daleko víc bavila ta druhá dějová linie, ta ve které vystupuje lékař/psycholog Freyr a jeho vyšetřování na vlastní pěst.

V podstatě knize nemám co vytknout, snad jen to co jsem zmínila. Je to čtivé, tajemné, originální a i když si vás postavy tak úplně nepodmaní neznamená to, že si knížku nedokážete užít.

Autorčiny ostatní knihy jsem nečetla, takže nemůžu soudit, přesto její práce je poměrně plodná, takže předpokládám, že má velkou základnu příznivců a já se jí rozhodně podívám na zoubek, protože i když to nebylo dokonalé (já od toho čekala možná trochu víc) čtení jsem si užívala. Pamatuji si vás všechny každopádně za přečtení stojí, takže pokud jste milovníci thrillerů rozhodně si nenechte knihu ujít!!!

HODNOCENÍ:

4/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář