Moře klidu | Katja Millay

5. červen 2016 | 23.40 |

Knižní tip # 32

MOŘE KLIDU - K.Millay

Katja Millay vyrůstala na Floridě, později se přestěhovala do New Yorku, kde studovala filmovou školu, později využila své vzdělání a vyučovala filmovou produkci a scenáristiku. Moře klidu je jejím prvním románem.

795_more_klidu

Originální název:The Sea of Tranquility

0001pt">Nakladatelství: Domino

Rok vydání: 2013

Počet stran: 366

Anotace:

Dva a půl roku. Tolik času uplynulo od té hrozné tragédie. Po ní už nic nebylo jako dřív. I z Nastyi Kashnikové zbyl jen stín holky, kterou byla před tím. Teď je rozhodnuta nechat temnou minulost za sebou a držet si všechny lidi pěkně daleko od těla. Tenhle úmysl jí ale vydrží jen do chvíle, kdy se potká s Joshem Bennettem. Je osamělý stejně jako ona. A neuvěřitelně přitažlivý.
Joshův příběh zná kdekdo: všichni lidé, které miloval, zmizeli z jeho života. Teď má sedmnáct roků a zůstal úplně sám. A když je vaše jméno synonymem pro smrt, lidi se s vámi moc nebaví. Až na Nastyu. Ta se naopak Joshe drží jako klíště a postupně se stává součástí každé stránky jeho života.

*

Další knižním tipem je Moře klidu, kniha která je opomíjená, ale upřímně nechápu proč naopak si zaslouží aby se o ní vědělo, protože se liší od všech young adult příběhů, které známe a kterých se rojí stále víc a víc. 

Nastya s nikým nepromluvila víc jak jeden rok, svůj šatník obohatila o černou barvu, svůj make-up zase o černou tužku na oči. A to všechno kvůli jedné události, která jí změnila život. Lidé se jí vyhýbají a přesně o to jí jde. Nechce, aby si jí lidé všímali a v nové škole tomu není jinak, i když je samozřejmě hodně nápadná lidé si z ní dělají akorát legraci. Na druhé straně je Josh, který se stejně jako Nastya liší od ostatních, nechce se na nikoho vázat, protože všichni z jeho rodiny zemřeli a on už tu ztrátu nechce zažívat znovu. 

16151178

Nikoho nepřekvapí, že příběh této knihy je vyprávěn ze dvou pohledů. Prvním je Nastya, která nemluví, takže čtenář má možnost nahlédnout na to o čem přemýšlí, druhým pohledem je tedy logicky Josh, který mluví i když toho moc nenamluví a tak v tomto případě se čtenáři naskytne pohled jak na jeho myšlenky tak i na dialogy s jeho kamarádem Drewem. Čtenář ve své podstatě po celou dobu tápe v temnotě, protože bádá nad tím, co se stalo hlavní hrdince, že přestala mluvit. V příběhu se také vyskytují vedlejší postavy v podobě Drewa - lamače dívčích srdcí a jeho rodiny u kterých Nastya tráví poměrně hodně času.

Moře klidu se hodně těžko popisuje, protože staví na zajímavém příběhu, který čtenář odhaluje s každou stránkou. Moře klidu není jako jiné young adult knihy, protože není naivní a nemá hloupoučký příběh, ale je příběh, který má hloubku, příběh který čtenáře dostane natolik, že se u něj budete nejen smát, ale také brečet. Jsem velkou obdivovatelkou Johna Greena, myslím, že jsem se o tom tady několikrát zmiňovala a myslela jsem si, že v YA ho nikdo nepřekoná, ale velmi jsem se mýlila, protože tohle je neuvěřitelná kniha, která se mi dostala pod kůži a já jí nemůžu dostat z hlavy. Postavy jsou naprosto skvěle napsané, jednoduše si je zamilujete už po pár stránkách. Nastya je úžasná osobnost a zrovna tak Josh a ostatně všechny postavy jsou skvěle napsané, nenašla se tam žádná plochá postava, všichni působí neuvěřitelně skutečně. Oba prochází těžkou životní situací, která jejich životy ovlivnila natolik, že je donutila vše přehodnotit. Moře klidu není ani tak příběh o lásce jako o druhých šancích. Takže nečekejte příběh plný lásky a štěstí, protože o tom ta kniha opravdu není.

Bylo úžasné sledovat, jak se Nastya a Josh sbližují není to žádné ohrané klišé, které jste mohli vidět v každém druhém young adult příběhu. Kniha má skoro 400 stánek, ale nečekejte, že se budete nudit, já jsem byla příběh tak okouzlena, že jsem ho četla až do rána a nemohla jsem se od toho odtrhnout. Příběh je plný životních zklamání a naprosto úžasných dialogů, monologů a naprosto božských citátů. Katja Millay mne naprosto okouzlila a je mi jasné, že jakmile (jestli) se někdy objeví její další kniha nemůžu si jí nechat ujít. V mnoha ohledech předčila i mého oblíbeného Johna Greena a to už je co říct. Moře klidu musím zařadit mezi to nejlepší, co jsem kdy četla ať už v žánru young adult či v četbě obecně.

Moře klidu je kniha, která se nedá jen tak převyprávět, je to kniha, která si zaslouží přečíst a nechat se tím příběhem unášet. Je to ten druh knihy, který se Vám usadí v hlavě a už nebude nikdy chtít zmizet. Moře klidu by měl mít na seznamu každý knihomol.

HODNOCENÍ:

5/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář