Krampus: Táhni k čertu (2015)

20. květen 2016 | 11.19 |

krampus-wide-2

Michael Dougherty je americký filmař kterého mnozí milovníci komiksů znají a to  především díky scénářům k filmu X-Men 2, Superman se vrací. Dougherty napsal scénář k nově chystanému filmu X-Men - Apocalypsa, který už běží v našich kinech. V roce 2007 napsal a zrežíroval snímek Halloweenská noc, která se v tomto roce dočká druhého pokračování.

Hrají: Toni Collette, Adam Scott, Allison Tolman, David Koechner a další.

krampus8

Max (Emjay Anthony) a jeho rodina (Toni Collette, Adam Scott a Stefania LaVie Owen) se chystají na příjezd matčiny sestry a jejich dětí. Už teď je všem jasné, že nepůjde o poklidné Vánoce, což se velmi brzy potvrdí, díky tomu Max roztrhá svůj dopis pro Santu a tím propukne peklo, protože na sebe právě upozornil pána pekla Krampuse, který za pomoci svých pomocníků touží jen po potrestání.

*

Jedna americká rodinka slaví klasické Vánoce, kdy k nim přijedou příbuzní, jenže děti se moc rádi nemají a tak vznikne menší pozdvižení, které zapříčiní sled událostí, vrhne rodinu do bouře, která obklopí celé jejich městečko a navíc nemůžou opustit dům do kterého se snaží dostat pán pekel Krampus, který trestá ty, kteří př

0pt;line-height:115%;font-family: "Verdana","sans-serif"">estali věřít. 

Krampus-Movie-PosterKrampus: Táhni k čertu je film čistě vánoční, ale ne v tom tradičním slova smyslu. Nejde o žádnou pohádku či romantiku s příchutí Vánoc, Krampus je o něco temnější, ale...

Opět se dostávám k tomu, že v hororovém žánru narazit na poměrně originální zápletku je hodně vzácné a tak když se objevil Krampus má volba byla jasná. Nápad přijít s Krampusem nebyl úplně marný, v posledních letech se tyhle čertíci hodně ujali a tak proč ho vlastně nepřivést i na plátna, jenže ono to tak docela nedopadlo a to z mnoha důvodů.

Scénář se nese v duchu Vánoc a tak diváci mají možnost sledovat rodinnou "idylku”, která je přerušena hustým sněžením, výpadkem proudu a ztrátou jednoho z dětí. Komediální část je nahrazena tou hororovou ve které kraluje temná atmosféra a neznámo, kterým jsou hrdinové obklopeni. Jen jedna osoba ví, kdo se k nich chystá přijít na návštěvu a Santa to určitě nebude. Nebudu lhát, když řeknu, že postavy jsou přirozeně napsané a celkově jejich reakce působí velmi uvěřitelně a samozřejmě jim dopomáhá i herecké obsazení, které je v tomto béčkovém filmu naprosto skvělé o tom není potřeba vůbec pochybovat, jenže ono nikdy herecké obsazení nemůže utáhnout celý film.

Film se sice jmenuje Krampus: Táhni k čertu, ale na přítomnost Krampuse čekáme poměrně dlouho a když je na scéně tak se jedná spíš o zklamání. Stejně jako má Santa své pomocníky, tak i Krampusovi pomáhají hračky a figurky z perníku. V tomhle ohledu je film skvěle dotažený a je znát, že si s tím filmaři hodně vyhráli, jenže ani tohle pořád nestačí k dokonalosti. Přišlo mi, že scénáristi jako by nevěděli jestli film bude v komediálním duchu nebo v hororovém a i když se to snažili lehce skloubit, ale ono to zase nevyšlo. Upřímně říkám, že filmu by daleko víc slušel komediální duch jen s lehkým nádechem hororu, ale bohužel!!!

Postavy jsou poměrně sympatické a lehce podlehnete jejich přirozenosti, i když já jsem nejvíce podlehla německy hovořící babičce a malému Maxovi. Stejně tak se mi nejvíc líbilo vyprávění babičky a jeho animovaná podoba. Další věcí, kterou filmu nemůžu upřít je ta atmosféra ať už jde o tu vánoční nebo o tu hororovou, která se tam místy objeví a když se tak stane, tak to stojí za to. I když je pravda, že film je určen i mladším dětem, kteří si film užijí daleko víc, nehledě na to, že film v sobě nese jaké si poselství v duchu Nezlobte a věřte na ducha Vánoc nebo přijde Krampus, který nepřijde odměňovat, ale trestat. Nepřijde dávat, ale brát. Konec filmu tak nějak odpovídá tomu, že jde o film pro mladší publikum, což je na jednu stranu logické, ale na druhou je to poměrně zklamání.

Krampus: Táhni k čertu očividně nebude patřit k takovým hitům jakým byli Gremlins i když ten koncept je hodně podobný a zřejmě se i scenáristé a režisér nechali inspirovat právě u Gremlins. 

Hodnocení:

5/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář