#8 Will Grayson,Will Grayson| J.Green, D.Levithan

17. květen 2016 | 15.00 |

Čtenářská výzva 2016

#8 Kniha o přátelství

will

Originální název: Will Grayson, Will Grayson

Autor: John Green, David Levithan

Nakladatelství:Yoli

Rok vydání: 2016

Počet stran: 288

Anotace:

Chicago je dost velké město a dva středoškoláky z jeho opačných konců může dohromady svést leda náhoda. A aby se navíc ti dva jmenovali úplně stejně, totiž Will Grayson, musí ta náhoda být hodně veliká. Jenže opravdový spád věci naberou teprve tehdy, když se do všeho vloží ještě někdo třetí – kamarád jednoho z Willů zvaný Drobek, tornádo v lidské podobě. Drobek je střední útočník školního týmu amerického fotbalu, autor, skladatel, producent, režisér a hlavní hvězda nejlepšího muzikálu všech dob, a především věčně zamilovaný gay. Oba Willy čeká řada příjemných i méně příjemných překvapení a postupně si budou muset znovu přebrat všechno, co si mysleli o sobě, o lásce i o přátelství.

Další pokračování čtenářské výzvy už je opět na scéně, vždycky vybírám knížky zcela bezhlavě a neurčuji co budu číst v rámci ČV, ale při čtení Willa Graysona, Willa Graysona mi došlo, že tahle kniha se dokonale hodí do kategorie o přátelství.

Will Grayson a Will Grayson jsou dva rozdílní středoškoláci, kteří nemají skoro nic společného, tedy až na jméno, i když přece jen něco je spojuje. Náhoda zapříčiní setkání dvou mladíků stejného jména a tahle náhoda jim změní život.

5dsd

Jedna z nejočekávanějších knih je vyprávěna ze dvou pohledů - jedním Willem a tím druhým Willem, což nemůže být tak velké překvapení vzhledem k tomu, že každý z autorů má svého vlastního Willa. Greenův Will je postavou typickou pro jeho tvorbu, je to klasický sympatický ňouma, který se drží svých pravidel a nechce se moc do ničeho vměšovat a tak nějak bojuje se svými city, které se snaží skrývat, oproti tomu Will Levithana je o něco temnější, má problémy s depresí, je naštvaný na celý svět a trápí ho osamělost. Tu rozdílnost mezi nimi pocítíte i díky stylu psaní, který se ze začátku může zdát pro někoho rušivým, ale věřte, že si na to zvyknete.

Příběh o dvou chlapcích stejného jména je neskutečně vtipný, zábavný, je plný lásky a především přátelství. V příběhu najdeme celou řadu postav i když nejvýraznější je Drobek, nejlepší přítel Willa, který se stává takovou spojkou mezi Willem a Willem, protože jde o příběh ze střední školy je jisté, že zde bude i láska a to v mnoha podobách, ale přesto tenhle příběh není jen o lásce jako takové, je hlavně o přátelství, které je mnohdy víc než láska. Kniha je čtivá, ostatně jako všechny knihy Johna Greena u Levithana to nemůžu posoudit, protože jsem od něj dosud nic nečetla, což se každopádně změní, protože mi ze svým Willem udělal díru do hlavy a jeho knihám dám rozhodně šanci. Je to neuvěřitelně vtipné, protože jsem se u toho mnohokrát nejen usmála nad těmi situacemi a hláškami, ale také jsem se srdečně zasmála, nehledě na to, že to je velmi čtivé, knihu jsem vzala třikrát do ruky a měla jsem jí přečtenou.

Čtenář má totiž možnost nahlédnout do myšlení středoškoláků, kteří nepatří mezi žádné naduté hlavy ba naopak, o věcech přemýšlejí i když jim některé nedávají vlastně smysl. Kniha si pohrává s gay tématikou, což pro mnohé může být problém i když tady ani tak nejde o to, že je jeden z hlavních hrdinů gay nebo že nejlepší přítel je gay.

Ten příběh dokáže čtenáře okouzlit a tak nějak zhypnotizovat a díky tomu čtenáře podmaní a nebudete knihu za žadných okolností chtít odložit. Čekání na tuhle knihu se rozhodně vyplatilo. Nejen, že kniha je naprosto skvělá na jejím konci je takový rozhovor mezi Levithanem a Greenem, kde se dozvídáme o tom jak vznikala myšlenka napsat příběh o chlapcích stejného jméno. 

Will Grayson a Will Grayson je pro mne jednou z nejlepších knih v tomto roce, je to vtipné, sarkastické, neuvěřitelné a i když Johna Greena zbožňuju a nemám nejmenší chuť s tím přestat, tak mou oblíbenou knihou byla vždy Hledání Aljašky a Hvězdy nám nepřály a Will Grayson a Will Grayson patří do té kategorie taky. Zabývá se vážnějším tématem, i když je to pořád stejně svižné a především vtipné. Charaktery si musíte zamilovat ať už jde o naštvaného Willa z pera Levithana nebo Greenova Willa. Tahle kniha je splněným snem každého knihomola, chtělo by to takových knih mnohem víc, každopádně je jisté, že budu vyhlížet novou knihu Johna Greena a mezitím rozšířím repertoár o Davida Levithana.

Velké díky patří také nakladatelství Yoli, které jde ve stopách Knižního klubu a zachovalo si tu obálku typickou pro všechny knihy Johna Greena.

Hodnocení:

5/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: #8 Will Grayson,Will Grayson| J.Green, D.Levithan cojuliecetla®pise.cz 24. 05. 2016 - 14:17
RE(2x): #8 Will Grayson,Will Grayson| J.Green, D.Levithan movies-and-tvshows 24. 05. 2016 - 14:42