Návnada | J.Kent Messum

17. červen 2016 | 13.32 |

Knižní tip # 33

NÁVNADA - J.K.Messum

Kent Messum se narodil v Torontu v roce 1979. Jako malý kluk objevil vášeň k strašidelným příběhům, což ho dovedlo k psaní knih. Jeho debut z roku 2013 získal práva v mnoha zemích. Návnada není jeho jedinou knihou, v roce 2015 vydal knihu Hush, kterou u nás zatím neobjevíte.

189309_big

Originální název: BAIT

Nakladatelství: Alpres

Rok vydání: 2013

Počet stran: 222

Anotace:

Šest lidí se probudí na opuštěném ostrově, aniž tuší, jak se tam dostali. Všechny drží ve spárech neovladatelná závislost na heroinu. Z lodi kotvící na dohled jim nikdo nespěchá na pomoc. Pak najdou vzkaz, že pro další dávku si musí doplavat na vedlejší ostrov přes zátoku zamořenou žraloky. Pozorovatelé na lodi se baví a sázky na život se zvyšují. 

 *

Šest lidí, kteří se navzájem nijak neznají se ocitají na opuštěném ostrově, jejich jedinou společnou věcí je závislost na drogách, což je také důvod proč jsou na ostrově. Z nedaleké lodě je sleduje skupinka mužů, která se baví na jejich účet a která jim připravila motivaci v podobě jedné dávky heroinu pro kterou ovšem musí doplavat na druhý ostrov, jenže plavání nebude tak poklidné, jak si myslí, protože okolo ostrova se hemží žraloci. 

bait

Příběh Návnady zní hodně zajímavě, opuštěný ostrov, banda feťáků, kteří se musí dostat pro další dávku na jiný ostrov, představovala jsem si něco ve stylu knihy 15 minus od Tomáše Zářečkého, při čtení jsem ovšem zjistila, že jsem se hodně spletla. 

Kniha je poměrně útlá, má něco okolo 220 stránek, což je jedna z výhod knihy a těch výhod opravdu moc nenabízí. Čtenář sleduje dění jak na ostrově, tak má možnost nahlédnout do jednoho dne každého feťáka a tím dnem je den jejich únosu. Asi nejzajímavější na této knize je to, že čtenář neví proč je skupina lidí na ostrově, ostatně jako oni sami nemají tušení, což alespoň mě nutilo obracet jednu stránku za druhou i přesto, že dějově je příběh hodně chudý.

Čtenář totiž sleduje skupinu lidí, kteří jsou závislí na drogách, takže jistě tušíte, že jejich hlavním problémem jsou abstinenční příznaky a to všechno je protkáno příběhem, což v mnohých může vyvolávat znechucení, další velkou částí příběhu je věčné dohadování a tak na nějakou tu akci zbývá hodně málo času a když už se hlavní hrdinové dostanou do vody začíná ta správná zábava, jenže je brzy u konce a jestli očekáváte, že po doplavání na druhý ostrov čeká hrdiny další dobrodružství, tak ano, ale bohužel se opakuje to samé, opět musí smočit končetiny do vody plné žraloků. Jak se říká, opakovaný vtip není vtipem, tak i v tomhle případě opakovat stejnou věc několikrát ztrácí smysl a především to nudí. 

Ano, Návnada je i přesto celkem dobře napsaná a tak čtenáře nutí číst, i když se tam skoro nic neděje. Postavy nejsou žádnou velkou literární senzací a nemají tu moc, aby si čtenáře získali, což je na jednu stranu škoda, protože příběh tak mohl zaujmout alespoň kvůli nim. Na přebalu knihy je napsáno, pro milovníky Hunger Games, nejsem sice jejich milovníkem ba co víc, nějak se mi tohle šílenství vyhlo, ale vím jistě, že o tomhle Hunger Games nejsou ani náhodou. 

Trošku mě zaráží, že autor z toho příběhu nevyždímal daleko víc, vždyt když vezmete v potaz, kde se příběh odehrává, tak tam je možných několik scénářů, kam by se příběh mohl ubírat, ale autor ten potenciál nevyužil ani částečně a i přesto, že kniha není úplným propadákem, tak to není ani nic převratného, je to zcela průměrné čtení, které vám bude dělat společnost třeba jen pár hodin, ale nemá tu sílu zapůsobit víc, což je vážně škoda, protože knížek tohoto druhu je hodně málo. 

Návnada neurazí, ale ani nenadchne. Za pár dní budete vědět jen to, že vás kniha zklamala. 

HODNOCENĺ:

3/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář