#9 Muž jménem Ove | Fredrik Backman

21. červen 2016 | 18.13 |

Čtenářská výzva 2016

#9 Kniha, která byla přeložena do angličtiny

949

Originální název: En man som heter Ove

Autor: Fredrik Backman

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2014

Počet stran: 334

Anotace:

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety, mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí - začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. 

*

Kniha na kterou jsem měla už hodně dlouho spadeno a které jsem podlehla až v květnu... Tohle je totiž ta kniha u které si říkáte, proč jen jsem jí dokládala aneb ať žije čtenářská výzva s číslem devět.

 

Ove je v důchodu i když zcela nedobrovolně, po smrti jeho manželky zůstal sám se svým smutkem a vztekem na celý svět, proto se rozhodne, že svůj život ukončí, jenže ono se to ne a nepovést, protože ho neustále vyrušují sousedé, kteří se před nedávnem přistěhovali do jeho ulice.

Hlavní postavou, jak už samotný název napovídá je Ove, dnes už postarší pán, kterého by stěží někdo nazval pohádkovým dědečkem. Ove je typický rejpal, pořád se mu něco nezdá, na všechno má dopověď a nikdy není s ničím spokojený. Nenechte se odradit výčtem jeho negativních vlastností, protože by jste se připravili o jedineční zážitek.IMG_20160621_152535

Fredrik Backman napsal neuvěřitelně lidský příběh - je to životní příběh jednoho muže, čtenář má totiž možnost sledovat nebo lépe řečeno nechat si vyprávět životní příběh od Oveho mládí až po stáří a tím ukazuje Oveho v tom pravém světle a díky tomu ho čtenář dokáže i lépe pochopit. Příběh nemá žádná hluchá místa a tak knihu, která má přes 300 zhltnete jako by šlo o tenkou knihu.

Síla této knihy nespočívá pouze v samotném příběhu, ale také v jejich postavách, vždyť nejen, že podlehnete protivnému hlavnímu hrdinovi jakým je právě Ove, ale vychutnáte si i další postavy, kterých není málo, ale ani moc a které jsou naprosto skvěle napsané. Kniha je ukázkou skvělé práce s textem a i co se týče samotných charakterů, nejsou to žádné ploché či smyšlené postavy, v tomto případě věřím, že se Backman nechal inspirovat okolím, protože při čtení máte pocit, že postavy jeho knihy potkáváte denně ať už v ulicích nebo v nákupních centrech. Díky tomu s postavy budete sympatizovat daleko více.

Příběh plný lásky, přátelství, samoty, který dokáže čtenáře zasáhnout, jednou dobře mířenou ranou. Backman je vynikající spisovatel, který čtenáře dokáže rozesmát, ale také rozplakat. Z jeho knih čiší lidskost a za to ho musíte milovat. Kniha, která se pro mě stala srdeční záležitostí a díky tomu se pro mě i Ove stal jednou z nejpozoruhodnějších postav v literatuře.

Další věcí, kterou můžu ocenit je styl psaní, prolínání minulosti se současností se četlo velmi dobře, žádné ztrácení se v ději. Navíc názvy samotných kapitol jsou jednoznačně originální, nemůžu si úplně vybavit, kdy jsem se naposledy setkala s knihou, která by měla jiné označení kapitoly  než-li číselné, takže tohle byla každopádně příjemná změna.

Nechci se tady příliš rozepisovat, co na téhle knize obdivuji a dlouze vyprávět o tom jak je tahle kniha skvělá, jednak čtenáře nechci připravit o zážitek, který při čtení budete mít a protože každý musí knihu okusit sám.  

Kniha je dost často přirovnávána ke knize Jonase Jonassona, Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, i když jejich společným atributem je pouze to, že v nich vystupují starší muži. Stoletý stařík je kniha zcela absurdní, kterou nikdo nemůže brát vážně, oproti tomu Muž jménem Ove je myšlen zcela vážně.

Marně hledám něco, co bych téhle knize mohla vytknout a nenašla jsem vůbec nic. Kniha je příjemným literárním počinem ba co víc je to literární skvost. Takže pokud váháte, tak to nedělejte a knihu si přečtěte. Na závěr snad jen dodám, že se už těším na autorovu další knihu Babička pozdravuje a omlouvá se a následně i Tady byla Britt-Marie, každopádně si na jeho další knihy s radostí posvítím. 

Hodnocení:

5/5


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: #9 Muž jménem Ove | Fredrik Backman cojuliecetla®pise.cz 23. 06. 2016 - 19:22
RE(2x): #9 Muž jménem Ove | Fredrik Backman movies-and-tvshows 23. 06. 2016 - 22:27