Spirála zločinu | James Patterson

24. červenec 2016 | 17.06 |

SPIRÁLA ZLOČINU - James Patterson

spirala-zlocinu

Originální název: Roses are red

Série:  Alex Cross (6.)

Autor: James Patterson

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2003

Počet stran: 352

Anotace:

Detektiv Alex Cross pronásleduje šíleného vraha, který si říká Génius. Bezohlední lupiči v čele s Géniem děsí celý Washington. V sérii bankovních loupeží se nezastaví před ničím, pokud nejsou jejich instrukce splněny do puntíku, zabíjejí nejen zaměstnance bank, ale také jejich rodiny. Alexovi je jasné, že v případě Génia nejde o obyčejného zločince - jeho chorobná potřeba být za všem okolností pánem situace a touha po dokonalosti vysoce převyšuje všechno, s čím se Alex prozatím ve svém oboru setkal.

Stranou musí jít všechny Alexovy osobní problémy, Génius totiž plánuje ještě jeden zločin - velký, poslední, nepřekonatelný, přímo dokonalý...

Alex Cross žije tak jako dřív, jeho život se vrátil do starých kolejí, jeho přítelkyně je pořád nesvá a jejich vztah už není to co býval, jeho jedinou útěchou jsou jeho děti a jeho nově narozený syn Alex. Poklidný rodinný život je narušen poté, co ve Washingtonu řádí vrah, který si přezdívá Génius, jak Alex zjišťuje svou přezdívku nemá náhodou a hledání šílence nebude tak jednoduché, přesto má toho nejlepšího pomocníka a tím je jeho parťák Sampson,  jeho dlouholetý přítel Kyle Craig a jeho nová nadřízená policistka Betsey Cavalierr. 

9781472223630_Z

Patterson se opět vrací se svou další knihou do série s detektivem Alexem Crossem a své čtenáře vrací do děje, který se posunul o rok od předchozí knihy, kterou byl Tanec smrti. Sledujeme detektivův osobní život, který se od té tragické události z předchozího dílu změnil a to z mnoha důvodů jednak jeho přítelkyně Christine si nese rány na duši a tak už není taková jako dřív a to se pochopitelně přeneslo i na jejich vztah. Patterson tohle dokáže popsat naprosto skvěle, dokáže skloubit to rodinné drama s krimi zápletkou a i když jsem s jeho předchozí knihou (Tanec smrti) měla docela problém, protože mi tam vadilo dost věcí, tak jako by Patterson mávnul kouzelným proutkem a já si opět užívala jeho zápletku, přišlo mi, že u předchozího dílu měl Patterson nějakou krizi, protože Spirála zločinu se vrátila k těm předchozím skvělým dílům a já si až nadávala, že jsem se nepustila do čtení hned a nespravila si tak chuť.

Rodinné drama se rozrůstá, ale není to nijak zbytečně překombinované, rozhodně jsem ocenila to, že Patterson čtenáře ušetřil těch milostných avantýr, které byli nedílnou součástí předchozího dílu a tady se věnoval především té kriminální zápletce, což je něco co by si měl udržet a upřímně doufám, že v tomto duchu se ponese další kniha. Génius je poměrně hodně zajímavý padouch i když na můj vkus nedostal zase tolik prostoru, protože skrz něj tam byla celá řada kriminálních živlů, kteří mu pomáhají a on je v pozadí přesně tak jak plánoval a díky tomu je čtenář trochu ochuzen.

Kapitoly jsou krátké, což je pro Pattersona a jeho sérii typické, stejně jako že sem tam se objeví kapitola, která není vyprávěná z pohledu Crosse, ale z pohledu padoucha, s čímž se v dnešních thrillerech či detektivkách tak často nesetkávám. Je to čtivé, je to napsané hrozně svižně a v případě tohoto dílu jsem nenašla ani skulinku u které bych se nudila nehledě na to, že zjištění, kdo je Géniem mě posadilo na zadek a to se mi v podobném žánru už dlouho nestalo. Kapitoly logicky končí v tom nejlepším a tím, že jsou krátké tak se čtenář nechá strhnout o to víc. Příběh dokonale eskaluje až se dostává do toho nejlepšího a tím je závěr,  který příběh uzavírá naprosto bravurně.

Suma sumárum, já knize Spirála zločinu nemám vlastně vůbec co vytknout. Zhltla jsem to ani jsem nevěděla jak a jsem vážně ráda, že se můžu pustit do dalšího dílu bez ročního čekání, protože po závěrečném zjištění podotýkám, že lituji ty, co knihu četli v roce jejího vydání, to čekání muselo být šílené.

Pattersone, jen tak dál, tohle je to pravé ořechové!!! 

Hodnocení:

5 /5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář