#12 Pýcha a předsudek | Jane Austen

11. říjen 2016 | 16.55 |

Čtenářská výzva 2016 

Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih

pycha-a-presudek

Originální název: Pride and Prejudice

Autor: Jane Austen

Nakladatelství: Akademia

Rok vydání: 2006

Počet stran: 301

Anotace:

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. 

*

Paní Bennetová má velmi početnou rodinu a jako každou ženu v té době zajímá jen to, jak své dcery co nejrychleji a především výhodně provdá. Po příjezdu urozeného pana Bingleyho si paní Bennetová mne ruce, protože očekává, že se její nejstarší dcera brzy provdá a už hledá vhodné ženichy pro své další dcery.

Pýcha a předsudek byla v mé knihovně už hezkou řádku let, je proto vcelku rozumné vysvětlení a tím je nedostatek romantiky, ano nejsem ten druh ženy, která roztává při pomyšlení na prince na bílém koni, jsem realista, takže nad ženskými romány ohrnuji nos a šklebím se, když mi kamarádky líčí svá romantická knižní setkání. A přesto film Pýchu a předsudek mám moc ráda, je to záhada, že ? Ten film jsem viděla snad 50x. Zřejmě jsem se dostala do věku nebo jsem byla ve správném romantickém rozpoložení, že jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy právě po Austenové a její klasice a víte co? Byla jsem nadšená!

IMG_20160817_162626


Ten kdo knihu nečetl nebo neviděl film se může celkem mylně domnívat, že jde o knihu ve které jde hlavně o to, jak se horlivá paní Bennetová snaží provdat své dcery a já musím říct, že tomu tak není, ano příběh se točí okolo toho, ale příběh v sobě ukrývá mnohem víc. Jane Austenová tu totiž rozehrává vcelku zajímavou hru ve které je ženitba součástí, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že pro ženy v té době byl nejdůležitější sňatek.

Austenová vás do příběhu dokáže vtáhnout ať už díky svému zdánlivě obyčejnému příběhu nebo kvůli jejímu stylu vyprávění či díky jejím postavám. Autorka ve svém líčení kombinuje dialogy s monology či klasickým stylem vyprávění a díky tomu kniha dostává jinou úroveň. Při čtení máte pocit, že postavy skutečně žijí a že by jste je mohli potkat, je tu celá škála nejrůznějších povah a charakterů ať je to lehce hysterická paní Bennetová nebo naivní Jane či inteligentní Elizabeth, Austenová nezapomíná ani na mužské charaktery a dokázala je popsat stejně dokonale jako ty ženské, ostatně vytvořila toho nejdokonalejšího muže, který je pro mnohé ženy idolem a to napříč stoletími, což je neuvěřitelné. 

Autorka se nebojí popisování a několikrát jsem měla opravdu pocit, že jsem na anglickém venkově v salónku s panem Darcym a popíjím čaj, tohle byl opravdu nevšední zážitek. Nejpropracovanější postavou je nepochybně Elizabeth, která jako by se do té doby nehodila, její vystupování a projev, její nebojácnost, inteligence, krása, její drzost je něco co z ní dělá výjimečnou a nezapomenutelnou postavu v literatuře.

Další věc, kterou můžu ocenit je ten jazyk, to je prostě nádhera, díky tomu je ta kniha taková jaká je, není to žádná červená knihovna plná nesmyslných žvástů právě naopak je to čtení zábavné, ironické, romantické. Velké překvapení pro mne bylo, že čtenář má možnost nahlédnout do hlavy pana Darcyho, což je něco co postrádám ve filmu, jeho mluva, jeho smýšlení o Elizabeth, jeho dopisy to všechno do příběhu dokonale zapadá a nejen díky tomu je Pýcha a předsudek tak úspěšnou knihou ať žijeme v jakékoliv době.

Pýcha a předsudek je kniha kouzelná, ano nechala jsem se pohltit příběhem, zapomněla jsem na okolní svět a užívala si ve společnosti těch nejúžasnějších a samozřejmě i těch nejotravnějších (pan Collins) postav. Nádherný příběh, který mi ukázal, že i já mám romantickou duši.

Ještě dodám, že je škoda, že u nás Jane Austenová nevychází v lepším vydání, ty filmové obálky jsou krásné o tom žádná, ale když se podívám na zahraniční obálky, které mají pevnou a nádhernou vazbu, tak mi přijde líto, že u nás vychází v paperbacku a když je v pevné vazbě tak má ohavnou obálku.  Jen pro ukázku sem přidám několik zahraničních vydání. 

Hodnocení:

5/5

jane

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář