Epizoda #3 Twin Peaks: Paměti agenta FBI

19. říjen 2016 | 15.23 |

 Třetí díl seriálu je tady...

«Epizoda #3 Twin Peaks: Paměti agenta FBI» 

pameti-agenta-fbi-28810

Autor: Scott Frost 

Nakladatelství: Tatran

Rok vydání: 1993

Počet stran: 156 Dale Cooper je od mala posedlý touhou stát se agentem FBI. Ve svých třinácti letech dostal od otce magnetofon, na který si po celou dobu svého dětsví a později i v dospělosti zaznamenává důležité i méně důležité informace, které se mu právě v dospělosti v roli agenta budou hodit. 

Opět se dostávám k tomu, jak moc se hodí, že jsem si založila rubriku knihovna se rozrůstá, protože díky tomu vím přesně, kdy jsem si co pořídila. Paměti agenta FBI jsem na svém seznamu k pořízení měla hodně dlouho, protože jsem už hodně dlouho milovníkem televizního seriálu Městečko Twin Peaks a pak jednou vlastně v březnu tohoto roku jsem knihu objevila v antikvariátu, jistě pochopíte, že jsem si jí musela koupit. 

IMG_20161010_155123

Kniha je psaná formou deníku, takže první záznam je z roku 1967, kdy mladému Daleovi bylo třináct let, díky těmto záznamům můžete nahlédnout do duše mladíky, kterého Ti co viděli seriál znají jako geniálního agenta a nepochybně patří mezi jednu z nejzajímavějších postav v seriálovém světě, kdo by ho nechtěl poznat jako puberťáka.

U telecích let ovšem příběh nekončí, protože můžeme sledovat Daleovu životní pouť a také se dostáváme k jeho práci u FBI, kde se on setkává s Windomem Earlem (kterého příznivci seriálu dobře znají), který mu byl dobrým učitelem, jenže jejich přátelství skončilo díky tragickým událostem. 

Čtenář se dozvídá jak Dale přišel ke svým snům, že je to něco co podědil po své matce, která zemřela ještě, když byl malý chlapec. Líbí se mi, že u každé kapitoly je pár slov či nějaká historka o Daleovi, díky tomu to působí osobněji, jako by Dale Cooper skutečně existoval a svou jedinečností okouzlil řadu lidí. Navíc díky té deníkové formě se to čte hrozně lehce a navíc to má jen 150 stránek, takže to dokážete slupnout jako malinu. 

IMG_20161010_155233

S každou novou kapitolou se do příběhu noříte víc a víc a kouzlo osobnosti, které Cooper má čtenáře jednoznačně okouzlí. Ať už sledujeme malého zvědavého Coopera nebo dospívajícího či dospělého uznávaného agenta FBI, který si prošel několika odděleními a hledá to pravé. «Celkový dojem z knihy»  

Pro televizní seriál Městěčko Twin Peaks mám slabost od mala, můj strejda - filmový a seriálový příznivec, u mě od mala pěstoval lásku k filmu a tak se zrodila láska k Davidu Lynchovi a jeho kultovnímu Twin Peaks. Coopera jednoznačně zbožňuju, je to nezapomenutelná televizní postava a v téhle knize ho můžete poznat o něco lépe, což pro milovníka seriálu je povinnost. Jak jsem se už zmiňovala, kniha je psána formou deníku, což dělá tu knihu čtivou, samozřejmě ne, že by bez toho čtivá nebyla. Kniha začíná v roce 1967 což je Cooperovi třináct let a končí tím, kdy se chystá do Twin Peaks. Je trochu škoda, že ta kniha nebyla delší, protože těch 150 stránek na polovinu života je hrozně málo, ano určitě by kniha snedla mnohem více stránek a také to, kdyby byl příběh sem tam vyprávěn klasickým způsobem. 

Kniha je určena především lidem, kteří se už s Cooperem seznámili v televizním seriálu. Ano, sice tady je vyprávění od dětsví do dospělosti, ale i tak to je spíš jen taková doplňková kniha, která fanouškům Twin Peaks rozšíří obzory, je tam plno narážek a souvislostí, které může ocenit někdo, kdo ví o co jde. Třeba, když Coopera zmiňuje, že se mu zdálo o tom jak tančí s trpaslíkovem a krásnou mladou ženou (jde o sny, které bude mít v Twin Peaks a tou krásnou dívkou je zavražděná Laura Palmerová). 

Proto soudím, že kniha je spíše určena lidem, kteří jsou obeznámeni se seriálem. Paměti agenta FBI je tedy kniha velmi čtivá, místy vtipná, je tam mnoho zajímavých postav a celkově je ten příběh vystaven velmi dobře i přesto, že jde o deníkovou formu. Není to úsečné, je tam to, co tam být má a kromě té ohavné obálky a toho, že to má jen 150 stránek bych byla nadmíru spokojená. Rozhodně se ke knize zase ráda vrátím ostatně jako k seriálu. 

Hodnocení:

4/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář