Zhasni a zemřeš / Lights Out (2016)

1. listopad 2016 | 20.50 |

maxresdefault

Režisérem hororového snímku je David F. Sandberg, který není jen režisérem, je také spisovatelem či animátorem, proslavil se především díky svým krátkometrážním hororovým snímkům a jeho prvním celovečerním filmem je právě Lights Out. Získal celou řadu ocenění a právě chystá svůj druhý hororový celovečerák a tím je pokračování Annabelle, která se v kinech objevila v roce 2014 a nedočkala se příliš velkých úspěchů.

Hrají: Maria Bello, Teresa Palmer, Billy Burke, Alexander DiPersia a další.

lo-fp-036

Když Martin (Gabriel Bateman) přijde o svého otce, zůstal sám se svou matkou (Maria Bello) která je duševně nevyrovnaná v domě plném tmy, protože přesně tohle si vyžaduje matčina přítelkyně Diana. Martin se doma necítí v bezpečí a proto vyhledá svou sestru Rebeccu (Teresa Palmer) u které chce zůstat, doma nespí, protože se bojí a tak Rebecca svolí a nechá svého bratra doma spát, jenže jak se zdá Diana navštíví i Rebeccu, která si tím vzpomene na to, proč před lety opustila svou matku.

*

    

Poté co Martinův otec záhadně zemře, zůstává v temném domě se svou matkou, která je věčně zavřená v pokoji, kde si povídá sama se sebou, Martin nemůže spát, protože vidí podivné věci a tak usíná ve škole, což vzbudí zájem sociální pracovnice, Martin se proto rozhodne kontaktovat svou nevlastní sestru Rebeccu, která si vezme Martina domů a s ním i nezvaného hosta - Dianu. 

0pt;line-height:115%;font-family: "Verdana","sans-serif"">lights-out-terrore-nel-buio-cl

To co je hlavní zápletkou filmu, nad tím není třeba dvakrát přemýšlet, samotný název to prozrazuje bez jakýchkoliv vytáček, takže hlavní heslo filmu zní: Nezhasínej nebo....něco uvidíš! Snad každý z nás se bál tmy, ostatně je to vcelku oprávněný strach, protože ve tmě se může ukrývat mnoho bubáků , především jde o ten strach z neznámá, přijde vám podezřelí každý obrys, každý pohyb a za vším něco vidíte.

Režisér David F. Sandberg nás vhazuje do neznámá, kde jsme obklopování tmou ve které se objevují rysy podivné postavy a jediné, co nás může zachránit je světlo, což perfektně dokázala a odstartovala úvodní scéna, ze které běhal mráz po zádech. Jak se říká v jednoduchosti je krása a přesně na to vsadil Sandberg a dost možná i James Wan, který je pod snímkem podepsaný také, nebudeme tady řešit kdo z nich je lepší hororový tvůrce,  ono je to ve své podstatě jedno, protože to funguje skvěle a to je hlavní. Naprosto obyčejná zápletka, která není nikterak přitažená za vlasy a pracuje s jednoduchostí, prostá  a není potřeba překombinovat příběh. Tady ten strach pohání tma, která je velkou součástí příběhu, kamera je naprosto skvělá, protože dokonale pracuje s kontrastem světla a tmy a stín monstra je tak mnohem děsivější. Příběh je vystaven hodně dobře, nic tam nepokulhává a pokud vím nenajde se tam snad ani jedno místečko kde by jste se nudili. Film Zhasni a zemřeš se tak nějak vyhýbá hororovým klišé a snaží se diváky děsit prakticky celou stopáž. Co se týče herců, tak těch je to jako šafránu, ale v žádném případě to příběhu nijak neškodí ba naopak, protože každý z nich se do svých rolí perfektně hodí, navíc jim věříte jejich výkřiky děsu a to jak z nich dýchá strach. Mariu Bello nemám příliš v lásce, přesto v roli šílené matky byla naprosto skvělá, Teresa Palmer je sympatická hlavní hrdinka, která si získá srdce nejednoho muže, dobře se na ní kouká, hraje věrohodně, což se dá říct o mladíkovi, který hraje Martina a zrovna tak přítel hlavní hrdinky, který dokazuje, že tam není jen do počtu.

Zhasni a zemřeš je nepochybně jeden z nejlepších filmů tohoto žánru roku 2016 a to říkám jako někdo, kdo dnešními horory dosti pohrdá, vždyť pokud sem chodíte tak to víte, jaký mám názor na dnešní hororovou scénu, přesto tady se to povedlo. Škoda toho uspěchaného konce, na druhou stranu je dobré, že to není žádný otevřený konec, který by mohl nabídnout nějakou tu nastavovanou kaši jak už to v dnešním filmovém průmyslu bývá. Navíc ten strach se promítne i do vás, takže s největší pravděpodobností, když se půjdete večer napít nebo na záchod, tak si nepochybně rozsvítíte!

Mělo to parádní atmosféru, dobré herce, nebylo to přitažené za vlasy a ani jsem při sledování nekroutila hlavou nad nesmyslností nebo při chování hlavních hrdinů, jednoznačně povedený kousek a já budu vyhlížet Annabelle 2 a doufat, že režisér Sandberg dokáže navrátit Annabelle to Wanovské kouzlo jaké měla v Zajetí démonů.

Hodnocení:

8/ 10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář