Zlo nikdy nespí / Before I Wake (2016)

10. listopad 2016 | 12.33 |

Before-I-Wake

Režisérem snímku je Mike Flanagan, který je režisérem především hororových snímků. Na scénáři se s Flanaganem podílel i Jeff Howard, který s ním spolupracuje už podruhé a jejich spolupráce tím nekončí, protože společně natočili Quiju 2.

Hrají: Kate Bosworth, Thomas Jane, Jacob Tremblay, Annabeth Gish a další.

364519_045

Poté co mladý pár Jessie (Kate Bosworth) a Mark (Thomas Jane) ztratí syna, rozhodnou se pro adopci malého chlapečka Codyho (Jacob Tremblay). Cody je milý a hodný a má jedno tajemství, které si bedlivě střeží, jenže někdy se to nepovede, protože každý musí spát a přesně v tom momentu se začínají dít podivné věci.

*

Jessie pořád nemůže překousnout smrt svého syna, který se utopil a protože nemůžou mít další dítě rozhodnou se pro adopci malého Codyho, který přišel o maminku a stěhuje se od jednoho pěstouna ke druhému. Po pár dnech kdy mají Codyho doma se v noci, kdy Cody spí začínají pravidelně objevovat motýli a tím to nekončí.

before_i_wake_ver3

Režisér Mike Flanagan se netají tím, že je velký obdivovatel hororů, což může dokazovat jeho filmová tvorba, v případě tohoto snímku se rozhodl použít něco jiného a snažil se odlišit od těch klasických hororů, což se mu do jisté míry povedlo, ale díky tomu je film Zlo nikdy nespí mixem několika žánrů.

Úvodní scéna filmu jasně evokuje, že malého Codyho obklopuje něco podivného,takže jakmile se dostává do domu nového páru, který ho adoptoval je jasné, že divák očekává co se bude dít, i když Cody je tak rozkošný a milý, že si až říkáte, že není možné, že by v sobě mohl mít něco zlého. Vše se nám odhaluje postupně, nejdříve se začínají objevovat motýlci, kteří stejně náhle mizí jako se objevují a tím to nekončí, protože se začíná objevovat i několik jiných zázraků, které se zjevují když Cody sní, jenže nesmíme zapomínat, že jde o horor a tak se zanedlouho objevuje i něco zlého.

Příběh je dle mého poměrně zajímavý a nemůžu si vybavit žádný podobný film, který by se zaobíral něčím podobným. Další věcí, kterou zde musím vyzdvihnout je stránka vizuální, ty motýlci a všechno to je jak živé, nádherné a samozřejmě i děsivé. Je pravda, že film se většinu času tváří jako drama s prvky fantasy a pokud očekáváte krveprolití tak film není pro vás, ale ono to má mnohem větší hloubku a i když jsem očekávala daleko víc děsu než jsem dostala, nebyla jsem zase tolik zklamaná. Zlo nikdy nespí má své vlastní tempo na které jsem ráda přistoupila, jenže když se adoptivní matka pouští do vyšetřování jako by se to tempo a ta jiskra filmu vytratila, bylo to zbytečné a když dojde na konec, který nám objasňuje Kate Bosworth jako by to ztrácelo ten správný šmrnc, což je rozhodně škoda, protože Zlo nikdy nespí by nebyl špatným filmem, jenže....

Velkou pomocnou ruku filmu podává nejen hudba, ale také malý herec Jacob Tremblay, kterého jste mohli vidět ve snímku Pokoj. Je tak rozkošný, že si ho musíte zamilovat a hlavně mu věříte úplně všechno, oproti tomu Kate Bosworth mnohdy nevěřím nic. Thomas Jane hraje milujícího otce věrohodně a tak co do herectví si ve své podstatě není na co stěžovat. 

Zlo nikdy nespí je další zajímavým a odlišujícím se snímkem režiséra Flanagana, který se v hororovém žánru zapsal svým prvním filmem Oculus nebo snímkem Hush, který jsem viděla letos a který najdete zde (movies-and-tvshows.pismenkuje.cz/567-hush-2016.html), ale přesto, že to má naprosto výborný nápad, ta forma obzvláště pokud má být hororová by měla vypadat trošičku jinak, možná je škoda, že režisér se to snažil proměnit v horor, protože kdyby tam ten záměr nebyl bylo by to možná daleko lepší. 

Letos se má objevit jeho další horor a tím je Quija 2, tak musíme doufat, že se povede lépe než ten první díl a že Flanagan do filmu dá kus sebe a svého talentu. 

Hodnocení:

6/ 10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář