Smrt ve tmě / Don´t Breathe (2016)

5. únor 2017 | 14.42 |
› 

dont-breathe-poster-horror

Jane Levy společně se svým přítelem a kamarádem se rozhodnou okrást slepého veterána, jenže netuší jak moc se jim to vymstí.

Dont-Breathe-1

Rocky (Jane Levy) je rozhodnutá odejít společně se svou sestrou od matky alkoholičky, jenže to znamená, že potřebuje peníze. S čímž jí pomáhá její přítel (Daniel Zovatto) a kamarád (Dylan Minnette), společně vykrádají domy v okolí a poté co se dozvědí, že v jedné opuštěné čtvrti žije slepec, který má peněz dost rozhodnou se, že ho okradou, ostatně nemůže být nic jednoduššího než okrást slepého muže. To co se zdálo jako hračka se mění na boj o život. 


Strach ve tmě je snímek, který koketuje s hororovým žánrem, ale spíše by se dal označit thrillerem. Jde o druhý celovečerní snímek režiséra Fedea Alvareze, který se podílel i na filmovém scénáři. Evidentně si oblíbil Jane Levy, protože se objevila i v jeho předešlém snímku, který je remakem úspěšného Ramiho kultovního díla Lesní duch. 

film-plakat-origPokud sem tam zavítáte na webové stránky nejrůznějších filmových databází, tak víte, že Smrt ve tmě má poměrně slušné hodnocení, což mé nadšení ještě víc prohloubilo, jenže při sledování jsem zjistila, že mé nadšení není stejné. 

Motivace hlavních hrdinů je zcela jasná, vymanit se buď od alkoholiků nebo opustit maloměsto a vydat se žít lepší život někde jinde a jak nejlépe přijdete rychle k penězům? Samozřejmě loupeží, a pro trio zlodějíčků to není první loupež, jsou vcelku úspěšní, jenže peněz není nikdy dost a tak je naláká možnost rychlého výdělku v podobě loupeže slepcova domu ve kterém se ukrývá velké množství peněz. Pochopitelně tahle loupěž nebude tak jednoduchá jak se z počátku zdála. 

Co se týče děje tak je tu pár zásadních problémů, kvůli kterým jsem si film nemohla plně vychutnat, fakt že se někdo snaží vloupat do domu slepce a dělá přitom hluk, tak, že by to vzbudilo i mrtvého, obzvláště pokud si uvědomíme, že lidé, kteří nevidí mají naopak vyvinuté ostatní smysly a troufám si říct, že v tomhle ohledu vážně rejpal nejsem, tohle je totiž totálně stupidní obzvlášť pokud je na tom postavená skoro celá zápletka a kvůli jejich blbosti je slepec přistihne a už se to veze.

Musím říct, že na mě film nepůsobil tísnivě, ani jsem z toho nebyla na větvi. Asi největší problém je v tom, alespoň pro mě, jsou postavy. Tahle banda ve mě nevyvolala sympatie, takže to, že jim šlo o jejich život mi bylo vlastně úplně jedno. Neškodilo by vylíčit jejich život a jejich problémy trochu víc a ne vše vyřešit jednou scénou s matkou, která obviní svou dceru z prostituce, to není ten správný materiál proč si hrdinku oblíbit. Jane Levy mám ráda, ale bohužel ani to že jí mám ráda se neodrazilo na sympatiích k její postavě. To samé se dá říct o slepém veteránovi. Prostě nikdo z nich si diváka nedokáže podmanit a tak je jedno, kdo koho zmasakruje.


Další věc, kterou na snímku rozhodně neobdivuji je scénář, protože ten jede v zajetých kolejích, hrdinové se snaží uniknout před dědulou a když se jim to nepovede tak to zkouší zas a znovu, ale de facto u těch stejných dveří a pokud tohle mám sledovat 40 minut, tak mi to už začíná lézt krkem. Navíc takové to velké finále kazí scéna, která se objevuje na začátku filmu a to byla docela zásadní chyba, protože mohlo být šokující alespoň tohle. Stejně absurdní je představa že by mladá hrdinka byla schopná chodit po svých kdyby si jí vzal do parády tenhle pán, nehledě na množství pádů, při kterých by si přinejmenším zlomila jednu končetinu. Pokud bych šla trochu dál mohla bych říct, že režisér do příběhu zakomponoval to, že riskovat život kvůli penězům se nevyplácí, jenže ani tohle se říct nedá, protože tahle myšlenka pokud tam vážně byla, režisérovi nevyšla!

Přesto, abych film jen nekritizovala, tak přiznávám, že je tam výborná kamera a je tam pár dobrých záběrů, jenže i když si v tomhle ohledu docela pošmáknete, pořád to nestačí, protože od thrilleru mám jistá očekávání. 

Nebudu zastírat, pár dobrých scén se tam našlo, jenže nestačí to na to, abych byla nadšená jako ostatní. Občas jsem se tak nudila, že jsem musela lehce přetáčet a představa, že jdu na tohle do kina nebo že tohle šlo vůbec do kina je otřesná. Je tolik filmů, které se v našich kinech neobjeví a přesto si to zaslouží. 

A taková malá vsuvka, chystá se druhé pokračování...

Hodnocení:

5/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář