Příchozí, Jackie a další aneb filmové okénko

16. únor 2017 | 17.30 |

Stejně jako u recenzí knih jsem se rozhodla využít jeden článek k tomu, abych zhodnotila knihy, které jsem v daném měsíci přečetla, tak v případě filmů tomu bude trochu jinak, jen nepůjde o měsíční články. Klasické recenze zůstanou jen protože jsem v posledních dnech byla poměrně aktivní co se filmů týče, nestíhala bych psát samostané recenze na všechny filmy a tak během měsíce se zde objeví filmová okénka ve kterých stručně shrnu co jsem viděla a co můžu nebo naopak nemůžu doporučit. Držte si kloubouky, protože jdeme na to!!!

PŘĺCHOZĺ ARRIVAL (2016) 

large_Arrival-Poster-2016

Co se stane, když na Zemi přistanou mimozemšťané? To je otázka pro odbornici na lingvistiku Louise Banksovou (Amy Adams), která se za pomoci kolegů (Foresta Whitakera a Jeremyho Rennera) snaží zjistit, co mimozemšťané chtějí a jaké jsou jejich úmysly. 

Hned na úvod musím říct, že nejsem velký milovník sci-fi. Pár filmů jsem viděla, ale rozhodně to nepatří mezi můj obvyklí žánr, jenže vždycky když se objeví nějaký ten VELKÝ film tak si ho nenechám ujít, jako třeba Interstellar. Je to paradox, protože zrovna mimozemšťany mám ve filmech ráda, jenže ono to nikdy není to pravé, tedy až do téhle chvíle, protože snímek Příchozí je geniální, inteligentní snímek, který mimozemskou civilizaci neukazuje jako zelené mužíčky. Takže to je první plus.

Co říct a moc toho nevyzradit, že? Osamělá Amy Adams se vydává na jedno z míst, kde přistála jakási loď ve které jsou mimozemšťané, vydává se proto zjišťovat o co jim jde, jenže komunikace s mimozemskou civilizací je trošku obtížnější, ale protože je hlavní hrdina inteligentní ženou na jistý způsob komunikace přece jen přijde. Snímek má něco okolo dvou hodin a říkám zcela bez okolků, že jsem se nenudila ani minutu a to přesto, že nejde o žádnou invazi, divák sleduje jak se vědci snaží přijít na to proč tu ONI a jejich výzkum tak sledujeme dopodrobna, ale nejde o žádné nesrozumitelné žvásty, ono je to totiž neuvěřitelně lidské ač se to z počátku vůbec nezdá. Příběh doprovází naprosto božská hudba, kterou z hlavy stejně jako snímek nebudete moc dostat. Každá událost má své správné místečko ačkoliv si myslíte, že nesledujete nic zásadního. Během sledování se ve mě odehrávala bitva pocitů a řekněme, že vydržela do dnes a to jsem film viděla začátkem února. Hodně dlouho jsem nenarazila na film, který by s mou dušičkou takhle zamával. Pokud čekáte něco akčního, kde se kácejí budovy a šílenství spojené s invazí, tak je pravděpodobné, že budete zklamání, pokud máte větší očekávání, hledáte něco s myšlenkou, tak je Příchozí právě pro vás. Snad poprvé můžu říct, že jsem našla sci-fi film s mozkem a tohle je mozek génia.

Řekla bych, že Amy Adams vážné role sednou, předvedla výborný výkon, obzvláště když si vezmete, že skoro celý film stojí právě na ní, ale na Oscara to nevidím, konkurence je veliká. Hudbu jsem zmiňovala, ta je vynikající a teď už jen pár slov k režisérovi. Denis Villeneuve je jméno které je ve filmovém světě známé, obzvláště posledních pár let, já jsem se s jeho prací poprvé setkala u Příchozího a rozhodně jsem s ním neskončila. Film Příchozí se hodně těžko popisuje a v tomhle případě to musíte zažít na vlastní kůži, vychutnat si každou minutu a věřte, že Vás to dostane!

Hodnocení: 9/10

*

SVÁTEK MATEK | MOTHER´S DAY (2016) 

0_1685

Do Dne matek zbývá už jen několik dnů a několik rodin se musí vyrovnat  s tím, jak tento velký den letos stráví. Ať už to znamená strávit ho s novou láskou, ztracenou láskou či úplně bez lásky.

Svátek matek je dalším filmem režiséra Garryho Marshalla, který se v posledních letech věnoval romantickým komediím ve kterých figuruje nějaký svátek (Na sv. Valentýna, Šťastný Nový rok). Na pomoc si pozval své oblíbené herce, které jsem mohli vidět v jeho filmech a jeho dvorním hercem je Hectore Elizondo, který nechyběl v žádném jeho snímku. Co se týče příběhu, tak jak název napovídá, vše se bude točit okolo matek. Romantika Garryho Marshalla má v mém srdci místo, přesto si troufám říct, že jeho poslední film před smrtí nebyl takovým tím příjemným romantickým pohlazením po duši. Protože jde o film, který nám ukazuje především matky je jasné, že tady jsou především ženy a jejich problémy a muži jsou odstaveni na druhou kolej, i když tu jednu mužskou roli máme v podání Jasona Sudeikise.

S každou ženou přichází nový příběh, ale jsou to příběhy z každodenního života se kterými se můžeme setkávat všichni. Daleko víc si tu užijete herce ať už je to Jennifer Aniston, Timothy Olyphant, Julia Roberts, Kate Hudson atd.  Všichni jsou jak z pohádky, vlastně tam nenajdete ani žádnou zápornou postavu, i přesto, že rodiče jedné hlavní hrdinky jsou rasisti a homofobové, zcela lehce si je oblíbíte i přesto, že nesdílíte jejich předsudky. Je tam pár zcela absurdních scén, kterých se měli tvůrci vyvarovat, ale hádám, že to dokonale ladí k tomu kýčovitému příběhu, který je divákům servírován. Svátek matek je taková ta klasická hollywoodská romantická komedie, která nemá čím překvapovat, lítá tam jedno klišé za druhým a někdy je té absurdity vážně moc, asi nejvíc se pobavíte u nepovedených scén, konkrétně u té s Julií Roberts, ale jinak je to průměrné po všech stránkách a nebýt těch hvězd a jména Garryho Marshalla, tak by snímek neměl nejmenší šanci.

                               

Hodnocení: 5/10

*

JACKIE (2016) 

20170108193609!Jackie_(2016_fi

Když byl JFK zvolen prezidentem USA, byla Jackie Kennedy jednou z nejmladších prvních dam v historii. Pak přichází okamžik který všechno změní, její život nebyl jednoduchý a smrtí jejího manžela a prezidenta to nekončí.

Film Jackie není tím klasickým životopisným filmem, ostatně o Kennedyových byla natočena pěkná řádka filmů a myslím, že se nenajde nikdo kdo by o nich alespoň něco nevěděl. Jak už samotný název filmu napovídá, vše se točí okolo Jackie, ale především bezprostředně po zastřelení prezidenta u kterého první dáma byla až po jeho pohřeb. Časově je tedy příběh zasazen do tří dnů po smrti prezidenta.  Už jsem slyšela pár chytráků, kteří tvrdí, že je film o ničem, dovolím si nesouhlasit a poznamenat, že tohle snad může říct jen ignorant, protože právě tady je vidět jaká je úloha první dámy pokud nastane ten nejhorší možný scénář. Tady je vidět, jak se k Jackie chovali, to jak musela bojovat za svého muže i po smrti, když se v kanceláři prezidenta nestarali o smrt prezidenta nýbrž o to aby Jackie nedělala scény a vyklidila pole po dalšího prezidenta, který byl jmenován prakticky několik hodin po smrti JFK, u kterého byla přítomná ve svém růžovém kostýmku od krve. Tohle není o ničem! Vše je vyprávěno formou rozhovoru, u kterého Jackie vzpomíná a nám divákům se tak dostává možnosti nahlédnout do duše téhle okouzlující dámy, která bojovala za svou rodinu, za Ameriku za vše v co věřila. Co se režie či scénáře týče, tady praktický není co vytýkat, protože tyhle dvě věci společně fungují skvěle, celé je to precizní práce a je to vynikající drama, které se do diváka zakousne a při některých scénách se mi kutálely slzy po obličeji až takhle ten snímek dokáže zapůsobit, nejde na to tím klasickým vynuceným dramatem, kdepak. A teď tu máme Natalii Portman....bože ona je božská. Já jsem její velký obdivovatel už řadu let, ale co předvedla tady to se slovy nedá popsat, nastudovala si první dámu dokonale, její pohyby, její mluvu. Všechno. Tahle role zasluhuje Oscara a měla by ho za Jackie dostat. Pochopitelně nejde o film, který si budete pouštět pravidelně, což je na jednu stranu škoda, přesto jsem se dozvěděla něco co jsem o Jackie nevěděla a rozhodně nejde o její šatník. Jak se říká. Za každým úspěšným mužem stojí silná žena a Jackie je toho důkazem. 

Hodnocení: 8/10

*

FOTKY ZĺTŘKA | TIME LAPSE (2014)

Time-Lapse-2014-movie-poster

Tři kamarádi objeví stroj času, který pořizuje fotografie ze čtyřiadvacet hodin vzdálené budoucnosti. Začnou ho využívat k tomu, aby vyhráli v dostihových sázkách. Všechno jde hladce, dokud je nezačne stravovat chamtivost.

Po strhujících dramatech jsem potřebovala něco odlehčeného a objevila jsem Fotky zítřka, film nepatří mezi ty profláknuté, takže ho viděla jen hrstka lidí a já vždycky ráda objevuji nové filmy. Fotky zítřka je film se solidní zápletkou, protože všechno se točí okolo stroje času, který vyprodukuje fotografii, která ukazuje něco co se stane za čtyřiadvacet hodin. Je to trochu málo, ale jistě to stačí k tomu, aby si člověk splnil co chce, jenže ono to má háček, stejně jako celý film. Všechno se odehrává na malém prostoru v tomto případě v malém bytě, všechny fotky jsou tedy situovány tam, takže se brzy ukáže že se všechno točí okolo malování obrazů a výher v sázkách, dál tenhle snímek nejde, což není úplně chytrý tah vzhledem k možnostem té zápletky. Vždyť si to představte, že vidíte co se stane zítra, ano je to malý časový úsek, ale určitě by jste s tím jistě naložili lépe než tím, že se budete nechat fotit v bytě a jen sázet. Co se postav týče tak ty naplňují přesně to co známe, máme tu dva kluky a jednu holku, takže je pochopitelné, že nám tahle kombinace brzy začíná dělat problémy, nicméně film nemá ten správný drive, není to ono, všechno to působí chaoticky, neuceleně a pořád vlastně sledujeme to samé dokola. Postavy se chovají předvídatelně a to je velká chyba. Je to hrozně mdlé, stejně tak jako postavy a závěrečná pointa má být něco v tom smyslu jako, že co? Ale bohužel nic takového, divák nebude valit oči, nebude překvapený, prostě si to během sledování filmu domyslíte a tím pádem odpadá i překvapivé rozuzlení. Myšlenka byla každopádně dobrá, jenže to nevyšlo, to se tak někdy stává. 

Hodnocení: 4/10

*

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář