Čteme...v březnu 2017| Lovec králíků, Mluv a další

5. duben 2017 | 16.37 |

Mé březnové čtení je zase tady a s ním přichází několik knih, některé jsou výborné a jiné slabší. Posuďte sami. 

LOVEC KRÁLĺKŮ | LARS KEPLER 

9788075770608

Joona Linna je už dva roky ve vězení. A teď ho odvezli na tajnou schůzku. Po vraždě jednoho ze švédských ministrů totiž policie potřebuje, aby jí pomohl vypátrat a zastavit pachatele, který nejspíš plánuje další vraždy v politických kruzích. Policie pracuje s verzí teroristického pozadí případu, Joona  však tuší, že oběti, kterých bude brzo víc, spojuje cosi jiného. On i Saga Bauerová musejí pracovat tajně a proti rozkazům svých nadřízených, aby vraha zastavili dřív, než bude příliš pozdě.


Pro mnohé bylo čekání na další díl ve kterém hraje zásadní roli komisař Joona Linna pěkným oříškem, já sama jsem přečetla poslední díl (Stalkera) v lednu, takže to čekání nebylo tak dlouhé, jenže protože v mé knihovně jsou všechny díly s této série paperbackového vydání, které má vyjít až v druhé polovině roku, byla jsem nucená si pořídit e-knihu. I přesto, že autorská dvojice napsala další díl až po dvou letech na příběhu to není nijak znát. To, co známe a milujeme na téhle dvojici, tak najdeme i v Lovci králíků. Čte se to opět jedna báseň, za tři dny jsem měla po čtenářském zážitku i když má kniha okolo 530 stránek. Postava, kterou je komisař Joona Linna prošla jakýmsi vývojem , ostatně jako v každé knize můžeme na hlavních postavách vidět, že rostou a ten vývoj tam jednoznačně je. Autor Lars Kepler si své čtenáře získal kvůli několika věcem, u mě je to především pro jeho čtivost a protože i přesto, že má za sebou pěknou řádku krimi románů s jedním komisařem, neustále dokáže překvapovat, co se zápletky týče a navíc v tomhle případě se autor evidentně nechal inspirovat tématem, které je ve světě aktuální a tím je terorismus. Řekla bych, že politické vody autorovi příliš nesedí, ostatně podobný nádech a tím je politika se objevil v Paganiniho smlouvě a druhý díl i přes své kvality patří mezi nejslabší díl této série.

Lovec králíků má rozhodně čím překvapovat, je to nápadité, vraha neuhádnete, ostatně mě se to v případě Keplera ještě ani jednou nepodařilo. Má to spád i když jak jistě víte autor rád používá barvité a podrobné detaily o kterých by se dalo říct, že jsou omáčkou, ale v tomhle případě je to hodně dobrá omáčka, kterou by jste si mnohdy rádi přidali. Lovec králíků není špatný, ale má své mouchy a já si stojím za tím, že ta politika není úplně dobrým nápadem, pak je tu pár dalších drobností, které vnímám jako nedůležité, ale dá se očekávat, že tu jistý motiv mají a ten se objeví právě v dalším díle. Nechci se tu příliš rozepisovat obzvláště pokud jde o krimi román, a předpokládám, že pokud jste milovníci této série, tak vám kniha neujde. Joona Linna se vrátil v plné síle a já se každopádně těším na další díl.... 

Hodnocení: 4/5

*

MLUV | LAURIE HALSE ANDERSON

IMG_20170302_154342_processedMelinda nastupuje do prvního ročníku na střední školu s cejchem na čele. Potom co zavolala na závěrečný školní večírek policii, se s ní skoro nikdo ze spoližáků nebaví. Melinda se uzavírá do sebe a čím dál více se izoluje od svého okolí. Málokdo by si všiml, že téměř nemluví, a už ani nikoho nezajímá, proč tehdy na policii zavolala...


Příběh, který nám vypráví autorka knihy patří mezi ty věci o kterých se moc nemluví, nepíše a celkově je to téma tabu. Přesto, že se v anotaci knihy nedozvíte prakticky nic, co by nám čtenářům mohlo přiblížit o co v téhle knize jde vnímám to jako zásadní problém. Znásilnění je něco o čem by se mělo mluvit, ostatně ten název mluví za vše, že! Já sama jsem před mnoha lety viděla film, který vznikl na motivy téhle knihy a rozhodně jsem z něj nebyla zklamaná.

Kniha je napsaná z pohledu hlavní hrdinky, což je zcela pochopitelné a je rozdělená na několik částí. V jedné poznáváme Melindu, která se po události na večírku rozhodla přestat mluvit, postupně se dobíráme k tomu, proč se rozhodla pro mlčení a stránku po stránce nám čtenářům odhaluje svoji duši a to co se jí vlastně stalo. Melinda bojuje jednak sama se sebou, ale také ze svým okolím a především i se svými rodiči, kteří se o ní nezajímají a nic neřeší. Jedinou světlou stránkou jejího života jsou hodiny výtvarné výchovy, kde Melinda využívá svůj talent a své pocity přenáší do svých kreseb. Autorka co se postav týče, především u Melindy dokázala nemožné, ona totiž není úplně běžnou středoškolačkou, za což může situace do které se dostala a ze které není cesta zpět. Celý příběh je napsán neuvěřitelně realisticky, i když ze začátku chvilku trvá než se začtete nebo alespoň já jsem měla ten problém, přesto všechno je kniha dle mého důležitá a doporučila bych jí každé ženě, každého věku. Mám za to, že tahle kniha by dokázala pomoct nejedné ženě, která si prošla tím, čím hlavní hrdinka. Navíc v závěru je rozhovor s autorkou, která dává rady ohledně toho, co by čtenář měl dělat během sledování filmu a to mi přišlo nesmírně sympatické. Mluv je kniha, která stojí za přečtení!!!

Hodnocení: 4/5

*

DLOUHÝ POCHOD | RICHARD BACHMAN

big_dlouhy-pochod-136037

Dlouhý pochod - tak se jmenuje nová soutěž pro čím dál otrlejší a náročnější diváky i soutěžící. Sto mladých chlapců se dobrovolně rozhodlo dát vsázku svůj život a vydat se společně na Dlouhý pochod. Soutěž má prostá pravidla: nikdo se nesmí odchýlit z vytyčené trasy a nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit chůzi pod určitou rychlost, jinak dostane napomenutí - tři napomenutí znamenají okamžitou smrt. Nejde o to, kdo jde rychleji nebo kdo dojde nejdál, zvítězí ten, kdo vydrží nejdéle.


V minulém měsíci jsem se poprvé setkala s četbou Stephena Kinga pod pseudonymem Richard Bachman,  jeho knihou Běh o život jsem byla tak uchvácena, že jsem se rozhodla dát mu opět šanci a tak se dostávám k Dlouhému pochodu. I v tomto případě se setkáváme se zvrhlou soutěží, která zabavuje diváky u televizních obrazovek, tentokrát ale nejde o jednoho muže, ale o stovku chlapců, kteří se vydávají na dlouhou cestu, která skončí dobře jen pro jednoho z nich.

Asi první co někoho může napadnou je to, že v té knize o nic nejde a že se tam vlastně nemůže nic dít, jenže to je omyl. Neznáme sice společnost, která vymyslela soutěž, nevíme ani to, proč má někdo chuť tohle sledovat, neznáme důvod, proč se hlavní hrdinové do soutěže přihlásili, ale jedno nám Bachman dovoluje poznat. Ano, charaktery hlavních hrdinů, kteří se pochodu účastní. A pokud znáte Kinga nebo Bachmana tak víte, co vás čeká nebo alespoň co se psaní týče. I v tomto případě má příběh hlavní postavu a tou je Ray, prostřednictvím jeho se toho můžeme nejvíc dozvědět, ale tady dal Bachman prostor i pár dalším postavám a vsadil na dobré koně o tom není pochyb. Některé si zamilujete, u některých vám jejich osud bude ukradený a u některých si budete přát, aby padly na hubu (a to doslova). Přesto, že tušíte, že na konec dojde jen jeden, autor překvapuje do posledních minut a pak nezbývá než jen nevěřícně koukat na to všechno co se tam odehrálo. Bachmanovy knihy nejsou tak obsáhlé jako knihy Stephena Kinga, Dlouhý pochod má něco okolo 280 stránek, což je relativně málo a i na tak malém prostoru dokáže neuvěřitelné věci, je to nesmírně čtivé, i když jde jen o chůzi (tady se akce jako v Běhu o život nekoná), s postavami budete soucítit, budete je litovat, milovat, oplakávat je, nebudete se od knihy moct odtrhnout a ještě po přečtení to ve vás bude rezonovat. I když k té dokonalosti mi tu zase něco chybělo. Přesto tohle není moje poslední kniha od Richarda Backmana.

Hodnocení: 4/5

*

PROBUZENĺ SIMONA SPIERA | BECKY ALBERTALLI 

IMG_20170311_164822_processed

Na začátku všeho byly nevinné zprávy...Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to tají. Poslední dny strávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. 


Poměrně dlouho jsem narážela na Probuzení Simona Spiera u zahraničních booktuberů, a letos jsem se knihy konečně dočkala i u nás a díky bohu čeští překladatelé upustili od myšlenky udělat ze Simona Šimona a ponechali všechno tak jak má být. Milovník Oreo sušenek Simon je středoškolák, který se dostal do nepěkné situace a to kvůli svým emailům, které se staly prostředkem pro jeho vydírání. V minulém roce se psalo o Čtenářích z Broken Wheel jako o feel good románu, ale řekněme si to upřímně jestli je něco feel good, tak je to právě Probuzení Simona Spiera. Tohle je tak milá, upřímná, úžasná kniha, která je sice určena pro mládež, ale já jsem si jí užila stejně, možná ještě víc. U YA literatury se tak často nesetkávám s tím, že bych chtěla postavy z knih znát a přátelit se s nimi. John Green je na tohle specialista, ale pak jsem se s tímhle úkazem setkala jen u knihy Moře klidu, teď mám třetí knížku, která je na vrcholu, protože kdo by nechtěl poznat Simona, Bluea a ostatní postavy, kteří jsou sice středoškoláci, ale nechovají se jako žádná telata. Gay tématiku mám ráda a myslím, že je tahle knížka nesmírně důležitá ať už vás trápí coming out nebo jste heterák, je to jedno, tuhle knihu si zamilujete. Největší problém téhle knihy je ten, že je moc krátká. 

Simon je nesmírný sympaťák, romantická duše, vtipálek a není možné, aby jste si jeho přítomnost na stránkách neužívali. Navíc jeho rodiče nemají chybu. Při čtení jsem se usmívala a hřálo mě u srdce. Probuzení Simona Spiera je jedna z nejlepších letošních knih a už teď je jisté, že jsem jí nečetla naposledy. Miluji to, miluji ho a jen je škoda, že to nebylo trochu delší nebo jsem to možná přečetla až moc rychle :-) Když mi nebude nejlépe, vím po čem sáhnout, Simon to jistí a už teď se těším na filmové zpracování. A upřímně doufám, že autorka vydá něco dalšího. 

Hodnocení: 5/5

*

DENĺK ELLEN RIMBAUEROVÉ | JOYCE REARDON

IMG_20170322_171934_processed

Na počátku dvacátého století si Ellen Rimbauerová, mladá manželka seattleského průmyslníka Johna Rimbauera, začala psát pozoruhodný tajný deník. Svěřovala se v něm se svými úzkostmi ohledně manželství, vyjadřovala zmatek nad novou podobou sexuality, jež se v ní probouzela. Deník sleduje přerod dívky v ženu, rovněž však popisuje vznik sídla zvaného Dům v růžích, které se v následujících letech stane místem mnoha strašlivých a nevysvětlitelných tragédií.


Knihu Deník Ellen Rimbauerové ocení především příznivci televizní minisérie Dům v růžích. Já sama jsem Dům v růžích viděla mnohokrát, film na kterém se podílel sám mistr hororu Stephen King. Na knihu jsem kdysi narazila v Levných knihách a od té doby mi strašila v knihovně. Kniha je vyprávěna mladičkou Ellen, které se dvoří John Rimbauer, kterého si později vezme, procestuje s ním svět a poté se navrací do Seattlu, kde John nechal postavit obrovský dům, který Ellen pojmenovala Dům v růžích. To co knize nemůžu upřít je její čtivost a to i přesto, že se tam mnohdy vůbec nic neděje, my co známe Dům v růžích víme co dokáže, jenže v deníku se poměrně málo událostí, které by měli být pro dům typické a většina oněch událostí přichází až s několika málo posledními stránkami. Z počátku se Ellen rozepisuje především o sexuálních praktikách a neutuchající touze jejího manžela, o večírcích a o tom jak její manžel navštěvuje jiné ženy.

Největší výhodou téhle knihy je to, že deník je napsán velmi autenticky a přesto, že se v knize neděje nic zásadního, až na pár drobných výjimek. Kniha je víceméně svižná za což může právě ta forma jakou je kniha psána a nepochybně také kvůli postavě Ellen Rimbauerové. Z počátku vás kniha nahlodá, jenže s postupem času se o nic nejedná a typické rysy Domu v růžích se projevují jen nahodile díky tomu ten příběh působí hodně nudně. 

Hodnocení: 3/5

*

ČERNÁ ŘEKA |TOM HARPER 

big_cerna-reka-mYF-304165Vypravili se za zlatem Inků. V patách jim jde smrt... Britský lékař Kelvin od klukovských let toužil zažít opravdové dobrodružství. Dychtivě proto kývne na nabídku zvláštního muže, s nimž se setkal na dovolené v Mexiku - lovec pokladů Anton mu nabídne, aby se zúčastnil výpravy do Amazonie, kterou chystá. 


Jsem velký milovník thrillerů, ať už jde o klasickou thrillerovku nebo s nádechem dobrodružství, pokud je to dobře napsané ráda se nechám zlákat. V tomto případě jsem na Černou řeku narazila opravdu hodně náhodou a za nějakých 75,- Kč jsem si jí pořídila jako e-knihu. Celá anotace působila, že by to mohlo být něco na způsob 15 mínus nebo alespoň z části, jenže bohužel tohle se ani zdánlivě nepřiblížilo. Hlavní hrdina - doktor se nechá zlákat od neznámého muže na výpravu po lese za pokladem. Ono to takhle zní celkem pěkně, jenže ve finále to dopadlo katastrofálně. Hlavní hrdina mi k srdci nepřirostl, jeho chování mi přišlo někdy až tak pitomé, že jsem si říkala, že to snad není možné, lékař co se chová jako idiot, ale i doktor je člověk, takže budiž. Kniha není příliš obsáhlá, má něco přes 300 stránek a když budu upřímná, tak se tam skoro vůbec nic neděje, autor do příběhu ze začátku zapojil drogové magnáty a tím to trochu přiostřil, jenže jakmile skupinka vleze do lese už to jde s příběhem z kopce, přitom by to mělo být naopak. Je to celé hrozně plytké, nudné a do čtení se musíte vyloženě nutit nebo alespoň já jsem se do toho nutila, abych to měla co nejdřív za sebou. Dialogy také za moc nestojí a zrovna tak postavy, asi nejzajímavější byl Anton, ale ačkoliv to byl šéf výpravy, skoro nic o něm čtenář neví a v průběhu ani nic nezjistí. Očekávala jsem, že ten název knihy má nějaký význam, pokud nepočítám, že viděli černou řeku. Postrádám tam hlubší myšlenku, smysl. Když dojde na vraždy tak jsou neoriginální a přiznám se, že kdo vraždí mi bylo tak jedno jako málo co. Některé pasáže jsou hodně nadnesené a vyloženě vycucané z prstu, obzvláště, když se na scéně objevují anakondy (což je až v samotném závěru) Velké odhalení má být zřejmě velký šok pro každého čtenáře, ale jak jsem říkala jednak mi to bylo jedno a za druhé, jsem tohle přesně očekávala. Dobrodružný thriller si představuju docela jinak a pokud autor zamýšlel poslat skupinu lidí do lesa a to má být to dobrodružství, tak se obávám, že to ani zdaleka nestačí. Mám tu ještě jednu knihu od autora, ale budu muset hodně váhat, zda jí dám šanci, protože tohle bylo utrpení a hledat na knize něco pozitivního je úkol nesnadný. 

Hodnocení: 2/5

*

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář