Čteme...v květnu 2017

31. květen 2017 | 17.17 |

   kjkjkj

ELEANOR A PARK | RAINBOW ROWELL 
IMG_20170430_203041Romance ze školního prostředí, neobvyklá je v tom, že hlavní hrdinka není nejkrásnější dívka na škole ajejí milý není nejúžasnější borec. Ona je obyčejná, trochu při těle, on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Jejich zvolna se vyvíjející vztah překvapí je samotné a je líčený tak, že když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech i čtenáře.


Eleanor a Park je kniha, kterou mám ve své knihovně od jejího prvního vydání, což bylo v roce 2014. V rámci toho, že se snažím přečíst co možná nejvíce knih, které mám ve své knihovně už poměrně dlouho , sáhla jsem po téhle s velkým očekáváním vzhledem k tomu, jaký měla úspěch nejen v cizích zemích, ale i u nás.

Píše se, že jde o neobvyklou romanci, bohužel jsem na ní nic neobvyklého nenašla, vlastně mi přišla naprosto tuctová, bez inovací a to, že je hlavní hrdinka při těle, nepovažuji za žádný inovativní prvek. Knihu jsem měla přečtenou za dva až tři dny, ale nebylo to protože bych z ní byla nadšená, bylo to tím, že jsem jí chtěla mít co nejdříve za sebou, protože knihy dočítám i když si z nich nejsem na větvi. Ani netušíte, kolikrát jsem tu knihu chtěla zahodit do kouta nebo pod autobus, nic horšího jsem v tomhle žánru snad nečetla. Hlavní hrdinka Eleanor je neskutečná husa, ta holka mi lezla tak krkem a i když byla ironická a sarkastická nestačilo to na to abych si jí oblíbila, Park byl daleko sympatičtější a byl snad jediným plusem celého příběhu. Neobyčejný příběh byl zcela obyčejný, plný nesmyslných žvástů o ničem. První co mě na téhle knize zaujalo je to, že byla situována do roku 1986 a očekávala jsem, že autorka využije tohoto aspektu k tomu, aby tam zakomponovala všechno co bylo pro tenhle rok typické ať už hudbu, oblékání, prostě cokoliv, co by ten příběh oživilo.

Při čtení jsem pořád čekala, že se z toho vyklube něco docela jiného, ale autorka nám servírovala jedno klišé za druhým. Asi nejvíc mě pobavila ta část, kdy se autorka snaží o záhadu a tou je kdo čmárá na Eleanořiny učebnice.

Za prvé je to jasné hned při prvním oplzlé větě a za druhé, vždyť je to vlastně úplně jedno. Myslím, že autorka se měla snažit trochu víc šťourat do rodinného zázemí Eleanor a jejích sourozenců, jenže je jasné, že kniha je určená mladším čtenářům, kteří si raději přečtou o mladé lásce než o tom, že Eleanor žila v naprosto příšerných podmínkách a nikdo to neřešil. Knihu Eleanor a Park neshledávám nijak zajímavou, vlastně nechápu, co na tom každý má a nerozumím tomu, jak se tohle mdlé nic mohlo stát bestsellerem, já jsem knihu četla se sebezapřením, nevidím na téhle rozvíjející lásce nic romantického ani roztomilého a i když jsem na tohle asi už stará, ještě se mi nestalo, že bych v young adult žánru narazila na něco z čeho bych byla tak znechucená, takže to asi věkem nebude!!! Tohle ne, Eleanor a Park odlétá z mojí knihovny, už to nikdy nechci vidět. Od Rainbow Rowell mám doma ještě Nedej se (e-knihu), ale nejsem si jistá, jestli se do toho někdy pustím, nějak autorce nevěřím. Tak třeba někdy.

Hodnocení: 2/5

*

MĚSTEČKO PINES  |  BLAKE CROUCH

IMG_20170504_105803

Agent FBI Ethan Burke do městečka přijíždí hledat dva pohřešované agenty. Úkol je jasný, jenže netuší, že ve zdánlivě idylickém městečku ho čeká řada nepříjemných překvapení. Po nehodě skončí v nemocnici, doktor mu nařídí, že nemůže opustit nemocnici, jenže Ethan neuposlechne a vydává se hledat své kolegy. Naráží na neochotu místního šerifa a řadu podivných osob, z nichž žádná není tím, kým se zdá. Nemůže se spojit ani s FBI ani se svou rodinou a je mu jasné, že v tomhle městečku není něco v pořádku. 


V roce 2015 se na americké televizní stanici FOX objevil jeden z nejočekávanějších televizních seriálů toho roku, který vznikl na motivy knihy Pines u nás byla kniha vydána pod názvem Městečko Pines. Jedná se o knižní sérii, která je v Americe či v jiných zemích poměrně populární, jenže u nás autor není příliš znám. Nutno říct, že jsem seriál viděla, přinejmenším první sérii a na knižní předlohu jsem byla zvědavá jednak kvůli samotnému seriálu, ale protože autor se nechal inspirovat kultovním televizním seriálem Městečko Twin Peaks. Všichni víme, že knihy jsou vždy lepší než filmové / seriálové předlohy a tak jsem se o tom chtěla přesvědčit.

Kniha Městečko Pines se čte sama,což je jedna z jejích největších předností. Hlavní postava Ethan Burke je velký sympaťák a čtenář se s ním dokáže ztotožnit lehce, protože stejně jako on nevíme vůbec nic, čtenář tápe ve tmě společně s Ethanem, společně hledáme odpovědi na to, co se v podivném městečku děje, všechno působí idylicky, ale opak je pravdou. Čtenář zpochybňuje příčetnost hlavního hrdiny a stejně tak obyvatel města. Já jsem měla tu výhodu/nevýhodu, že jsem věděla co mě čeká, díky čemuž mi kniha přišla někdy příliš zdlouhavá, ale když jsem došla ke konci, došlo mi, že do první série seriálu se vešly vlastně dvě knihy, takže kniha první je taková zřejmě schválně. Jde o knihu, která patří mezi thrillery, ale někdy to hraničí až s sci-fi. Další věcí, která mi přišla přitažená za vlasy je to, že Ethan je vlastně mašina, on nejí, nepije prakticky nespí a pořád je v pohybu, hrozí mu nebezpečí ze všech stran, ale on nepadne, ale prostě jede dál, což řekněme si upřímně není úplně možné. Postrádám tu podobnost i s mým oblíbeným seriálem Městečko Twin Peaks a pokud jde jen o to, že je tu jedno podivné městečko, tak je to velmi malá podobnost s Lynchovou tvorbou. Nejde sice o špatné čtení, ale někdy to postrádá náboj a čekala jsem od toho trochu víc, co si budeme povídat!

Hodnocení: 3/5

*

LOVEC DRAKŮ | KHALED HOSSEINI

IMG_20170508_134412

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření. 


Na Lovce draků jsem narazila víceméně náhodou, zaujala mě anotace a tak kniha putovala do mé knihovny, kde se připravovala k přečtení, čekala dlouho, ale přece jen se dočkala a já s ní.

Příběh knihy je líčen z pohledu malého chlapce, který je afghánského původu, takže se většina příběhu odehrává právě tam. Hlavní hrdina Amír žije v dobré čtvrti a to díky bohatství jeho otce se kterým žije. Příběh je rozdělen do několika částí, v první sledujeme přátelství Amíra a Hasana, když jsou malé děti, užívají si dětství, pouštějí draky a všechno působí idylicky, jenže vše se má změnit.

Kniha Lovec draků se čte opravdu jedním dechem, jako by čtenáře dokázal přenést do Afghanistánu pochopitelně není to ten Afghánistán jaký známe dnes i když v průběhu knihy se k němu zákonitě musíme dostat, přece jen válčení v téhle zemi trvá už řadu let. Hosseini píše naprosto neuvěřitelně, myslím, že z počátku bude mít každý problém s hlavním hrdinou a to především kvůli jedné události, která se bohužel potáhne jak s jeho životem tak s životem ostatních postav až do samotného konce. Je pravda, že někdy autor tlačí moc na pilu a snaží se u čtenářů za každou cenu vyvolat emoce a to té knize trošku ubírá. Kromě příběhu, se může autor pyšnit i skvělou prací co se postav týče.Vykreslení jak samotných postav, tak jejich vztahů, protože člověku opravdu připadá, že čte o skutečných lidech.

Lovec draků je kniha, která není módní a nikdy nebude a upřímně je to velká škoda. V dnešní době se propaguje tolik knih, které nakonec nestojí za nic, ale kniha, která v sobě ukrývá to co Lovec draků je opomíjená a z toho je mi smutno. Kniha utočí na emoce o tom žádná a při jejím čtení Vám nebude plesat srdce nadšením, ale spíš bude Vaše duše plakat, ale o to víc si téhle knihy vážím a rozhodně to není poslední kniha, kterou jsem od Khaleda Hosseiniho četla. 

Hodnocení: 5/5

*

KNIHA ZRCADEL |E.O. CHIROVICI 

IMG_20170512_163424Významný literární agent obdrží nedokončený rukopis nazvaný Knih zrcadel a je z něj nadšený. Autor knihy Richard Flynn popisuje svá studia na Princetonské univerzitě koncem osmdesátých let a svůj vztah se studetkou psychologie Laurou, chráněnkou slavného profesora Josepha Wiedera. Jedné noci těsně před Vánoci roku 1987 byl Wieder zavražděn a jeho smrt se nikdy neobjastnila. Agent Peter Katz je přesvědčený o tom, že kompletní rukopis odhalí, kdo čin spáchal. Jenže chybí konec, Katz začně po autorovi a nedokončeném rukopisu pátrat, jenže cizí vzpomínky jsou nebezpečné a některé by možná měly zůstat pohřbené.


Nakladatelství Host se stává čím dál víc populárnější, není divu vzhledem k tomu, že jejich výběr knih je stále rozmanitější. Dříve se nakladatelství zabývalo především severskými kriminálkami, ale teď u nich najdete českou i překladovou beletrii, pochopitelně nesmí chybět krimi romány, sci-fi, fantasy ani knihy young adult a mnohé další. Já mám nakladatelství Host moc ráda a vždy si u nich něco najdu a ještě se mi nestalo, že bych byla z jejich knih zklamaná. Kniha zrcadel je toho dalším důkazem.

Kniha zrcadel si pohrává s krimi zápletkou, ale nejde o klasickou kriminálku ve které se ihned objeví mrtvola a vyšetřovatelé se pouštějí do rozplétání zločinu, tady je to docela jinak. Autor čtenářům totiž servíruje tři pohledy na jednu věc. Máme tu Richarda Flynna, který se rozhodl napsat autobiografický román o svých studiích na Princetonu, kde se seznamuje s krásnou Laurou a uznávaným profesorem psychologie, který je posléze nalezen mrtev a s ním zaniká i jeho nedokončená kniha, která se ztratila. Druhé zrcadlo nastavuje investigativní novinář, který je pověřen, aby našel zbytek rukopisu, který Flynn poslal do nakladatelství. Třetí pohled má na starosti policista ve výslužbě, který vraždu profesora vyšetřoval. Díky třem náhledům se čtenářům představuje spletitá síť lží. Kniha zrcadel je napsaná čtivě, vůbec se nedivím, že kniha v Rumunsku odkud autor pochází zaznamenala úspěch a samozřejmě kniha nebyla úspěšná jen v Rumunsku. Ač je příběh vyprávěn třemi různými vypravěči a v různých časových rovinách, čtenář v tom nemá žádný guláš a ve všem se dobře orientuje, jen nevíme jestli je něco pravda nebo lež a je vlastně na čtenářích komu uvěří a díky tomu možná odhalí vraha a nebo taky ne. Kniha zrcadlem je skvěle napsaná kniha, která sice není čistokrevnou kriminálkou, čte se výborně, jenže postrádám tam něco z čeho si čtenář sedne na zadek a bude šokovaný a to tady prostě není, i když ve finále dost možná vraha neodhalíte, tak to nemění nic na tom, že to bylo slabé zakončení perfektně vystavěného příběhu. 

Hodnocení: 4/5

*

ZODIAC | ROBERT GRAYSMITH

IMG_20170519_162436

Sériový vrah Zodiac mučil a zabíjet. Jeho prvními obětmi byla dvojice mladistvých, které přepadl a zastřelil na místě, kde se scházely milenecké páry. Po vraždě poslal policii výsměšný dopis, v němž slíbil, že zabije znovu. Oficiálně má na svědomí šest obětí, sám Zodiac jich uváděl přes třicet. Vrah nebyl nikdy dopaden. Autor knihy Robert Graysmith pracoval v redakci deníku San Francisco Chronicle, když přišel první Zodiacův dopis. Po osmiletém výzkumu, Graysmith odhaluje stovky faktů, které doposud nebyly zveřejněny. Od dopisů až po jeho vlastní teorii ohledně Zodiacovy pravé totožnosti.


Zodiac je kniha kterou mám ve své knihovně už hodně let, ale důvod proč jí čtu až teď vlastně ani nemám. Film, který vznikl na motivy této knihy patří k mým nejoblíbenějším a protože se snažím zmenšovat knižní zásoby, tak přišla ta správná chvíle pro Zodiaca.

Autorem knihy je novinář, který pracoval v novinovém plátku kam Zodiac začal posílat své dopisy. On sám byl případem tak pohlcen, že se rozhodl rozjet vyšetřování na vlastní pěst a tato kniha je toho důkazem. Najdete v ní celé dopisy ať už v klasickém psané formě nebo v šifrách, které se snažili rozluštit nejrůznější lidé. Každá kapitola je věnována Zodiacoým obětem ve kterých jsou podrobné popisy místa činu a výpovědi svědků, příbuzných obětí apod. V té první kapitole jsem s tím docela bojovala a nemohla jsem se úplně začíst, protože mi úplně neseděl styl psaní, ale stačilo pár kapitol a doslova tím příběhem prolétnete. Pak už Vám to nedá a musíte číst a číst, jenže nejhorší na té věci je to, že vlastně ani na samotném konci nezjistíte, kdo byl Zodiac, protože ho nikdy nechytli. Autor přidává do knihy své názory na to kdo by mohl Zodiac být . Kdo byl Zodiac je jedna velká hádanka na kterou nikdy nebudeme znát odpověď , i když je zřejmé, že v tomhle případě za vše může neochota policie spolupracovat s jinými okrsky a podílet se na společném vyšetřování udělala své, tady nejde o to, že by byl Zodiac geniální vrah, ale o naprostou neschopnost policie. Zodiac je vynikající kniha, která potěší především milovníky thrillerů nebo někoho kdo se zajímá o Zodiaca. 

Hodnocení: 4/5

*

Ač začátek měsíce přinesl další yound adultovku ze které jsem byla spíš otrávená než nadšená nakonec se tento měsíc co se knih týče přece jen vyvedl. V červnu si musím young adult vybrat lépe....alespoň doufám, že lépe :D

A co Vy a Vaše květnové čtení?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Čteme...v květnu 2017 flagg®pise.cz 01. 06. 2017 - 09:00
RE(2x): Čteme...v květnu 2017 movies-and-tvshows 03. 06. 2017 - 12:23