Kruhy | Rings (2017)

13. květen 2017 | 12.30 |

rings_ukquad_feb3_l

Matilda Lutz se vydává zachránit svého přítele, jenže brzy zjistí, že by se měla zachránit ona sama. Samara je zase zpět.

rgs-03250rJulia (Matilda Lutz) a Holt (Alex Roe) jsou nerozlučný pár. Holt odjíždí studovat na univerzitu a Julia zůstává doma se svou matkou. Poté co se jí Holt přestává ozývat se Julia rozhodne vydat se za ním a zjistit co se to děje. Když přijíždí na univerzitu seznamuje se s profesorem Gabrielem (Johnny Galecki), který o zmizení jejího přítele neví, jenže Julia se rozhodne profesora sledovat a díky tomu se seznamuje  s mladou studentkou Sky (Aimee Teegarden), která rovněž Holta hledá, protože Sky viděla dobře známou videokazetu, hledá obětního beránka, který jí zachrání život a beránkem by měla být právě Julia, která o nějaké vraždící kazetě nemá ani potuchy a zajímá jí jediné, najít Holta.

*

V roce 1998 vznikl v Japonsku horor jménem Kruh, který jak se ukázalo měl velký úspěch, ale především stal se předlohou pro pány a paní z Hollywoodu, kteří se rozhodli natočit stejnojmenný remake, který se objevil v roce 2002. Vraždící kazeta i ve Spojených státech zaznamenala úspěch a tak se o tři roky později Samara společně s hlavními hrdiny prvního dílu vrací, aby ve svém vraždění pokračovala.  Druhý díl už tak úspěšný nebyl a tak byla Samara nucená ukončit svůj teror, jenže dnešní trend zvaný filmové zmrtvýchvstání obohatí hororovou scénu o třetí pokračování, i když tentokráte s názvem Kruhy. 

MV5BNjU1NDAxNTg0MF5BMl5BanBnXk

Každý kdo má rád horory obecně nebo ať už je milovníkem jenom Kruhu nepochybně zjistil, že se má objevit díl s názvem Kruhy, který sice nijak nenavazuje na předchozí díly a jediným společným jmenovatelem je Samara a její vraždící kazeta.

Děj není potřeba přibližovat, stačí říct, že Samara je zpět, jenže éra VHS je u konce a tak musela i slavná záporačka jít s dobou a podlehnout dnešní digitální technologii, což jí mohlo potěšit, protože díky tomu vraždí stejně rychle jako když nahráváte soubor na flashku, což znamená rychle!

Celková změna v příběhu přichází právě dnešní moderní technologií, kde se jeden profesor rozhodne odhalit Samařino tajemství a na svých přednáškách sbírá vzorky pro své zkoumání a posléze se jim snaží najít náhradníky, kteří převezmou jejich břemeno smrti. Tohle je asi tak jediná dějová změna kterou přináší Kruhy. Julia jako statečná dívka se rozhodne zachránit život nejen svého přítele, ale rozhodne se ukončit vraždící šílenství, jenže my, kteří Samaru známe víme, že to nebude procházka růžovou zahradou, ale že se přitom Julia pěkně zapotí, Samara ač si jí vybrala a odhaluje jí víc než jiným lidem neznamená to, že jí nebude házet klacky pod nohy. Řekla bych, že asi největší výhodou filmu Kruhy je sympatická hlavní hrdinka, která není žádná ustrašená malá holčička, která by potřebovala zachraňovat ba naopak dokáže se o sebe celkem slušně postarat, alespoň v tomhle jdou už dnešní horory s dobou, jenže chtělo by to zapracovat daleko víc na té hororové části, která by měla děsit nebo když už ne děsit, tak přijít s originální myšlenkou nebo nějakým novým inovativním prvkem, který by dnešní vyhaslé horory trochu pozvedl. Já sice nejsem a nikdy jsem nebyla velkým milovníkem Kruhu, ale byla jsem zvědavá jak si se Samarou poradí po tolika letech, špatné to nebylo, ale chtělo to daleko víc než jen sympatickou hrdinku. Ostatní postavy nejsou špatné, ale neposadíte se z nich na zadek. Celé to rozvíjení Samařina příběhu není až taková pecka a říkám si jestli to bylo vůbec nutné dál rozvíjet, ale co by pak hlavní hrdinka dělala celou stopáž, že?!

Samara se na scéně neobjevuje zase tak často a většinou má nějaké to zastoupení. Asi nejpůsobivější je scéna ve které se Julia nepřímo se Samarou seznamuje, kdy si jde pro svou oběť a vylézá z televize, která se povaluje na zemi (copak nikomu nedojde, že rozbití televize Samaru nezastaví).

Atmosféricky si film nevede sice úplně špatně, ale rozhodně to není něco, co by ve vás zůstalo déle než po sledování filmu, takže se nemusíte bát jít v noci na záchod nebo do ledničky, tenhle dopad film nemá.

Čekala jsem od španělského režiséra F. Javiera Gutiérreze trochu víc, možná kdyby zapomněl na oživení černovlasé dívky a vydal se svou vlastní cestou, možná by udělal líp. Horor Kruhy není špatný, jenže jeho hlavním problémem je to, že vychází z něčeho co už před lety vzniklo, ono někdy je lepší nechat některé filmy pohřbené a není nutné se je snažit oživovat, obzvlášť když jde o film, který se svým druhým pokračováním neudělal díru do světa.

Film bych nedoporučovala skalním fanouškům Kruhu ať už amerického remaku nebo japonského originálu, jenže ti ho viděli a určitě se jim nelíbil. Já sama to s filmem tak bídně nevidím, za což může to, že se mi nikdy Kruh nelíbil, samozřejmě, že třetí díl byl zcela zbytečný a nikomu by nechyběl kdyby se nenatočil, ale dnes se točí především filmy kvůli výdělku a nikoho moc nezajímá jak moc kvalitní to je, u hororů to bohužel platí dvojnásob. Takže nic světoborného od filmu nečekejte a možná nebudete tak otrávení. Za mě plus za hrdinku, profesora a jeho zkoumání a za chvíle, kdy se na scéně objevila Samara. Nevýhodou je jednoduchost příběhu a to, že nenabízí vůbec nic, co by jsme už neviděli. 

Hodnocení:

6/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář