Čteme... v červnu a červenci 2017

8. srpen 2017 | 17.52 |

2323

TO | STEPHEN KING 

images

Příběh o klaunovi Pennyweisovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v městečku Derry v Maine. Parta kamarádů - Smolaři, se rozhodnou mu postavit a to nejen proto, že jeden z nich přišel kvůli klaunovi o svého bratra. 


Stephen King je mistr, což není velké překvapení. V jedné jeho nejznámější knize, kterou je právě TO dokázal něco neuvěřitelného. Příběh byl napsán precizně, všechno bylo detailně popsáno, což mě přivádí k tomu, že někdy ten podrobný popis byl už zbytečně přehnaný, nechci říct, že to bylo nudné, protože to nebylo ani v nejmenším. Co se postav týče, tak King umí dokonale vykreslit charaktery, zvládá to bravurně jako Bachman na 200 stránkách a když si vezmete kolik stran má TO, tak Vám musí být jasné, že to bude mistrovské dílo a taky, že ano. On těm postavám dokáže vnuknout život a jeho práce na postavách je jedním slovem božská. Kniha mě pohltila, postavy jsem si zamilovala ať už samostatně nebo když byla parta Smolařů společně. Slovy nemůžete popsat ten zážitek, který Vám kniha dá a tak je zbytečné se o to pokoušet.Sice jsem knihu četla docela dlouho, ale vzhledem k počtu stránek není divu a nebýt těch podrobností, které jsem mnohdy nedokázala ocenit jsem si knihu užila a rozhodně se musím zase vrhnout na další Kingovku nebo Bachmanovku.

Hodnocení: 4/5

*

KOUZELNĺKŮV ÚNIK Z REALITY | LARS VASA JOHANSSON

IMG_20170527_115532Může magický les změnit domýšlivého kouzelníka? Po všech stránkách neúspěšný kouzelník Anton zabloudí v národním parku Tiveden mezi nadpřirozené bytosti a jako trest za to, že odmítl pomoci víle, je označen znamením smrti. Ochránci parku mu radí splnit tři úkoly, aby se prokletí zbavil a přestaly ho stíhat nehody, které ho mají dohnat k sebevraždě. Anton však ničemu z toho nevěří a ani přes očividvné důkazy ze sebe nehodlá dělat hlupáka poskakovat nahý okolo májky a ládovat se tajemnou malinovou roládou.


Severskou literaturu mám rok od roku raději, dříve jsem začínala s krimiromány, ale nakladatelství Host vydává stále zajímavější knihy a když jsem viděla Kouzelníkův únik z reality nemohla jsem odolat. A protože u nás už nevycházejí jen severské krimi romány, ale máme už daleko rozmanitější výběr co se severské literatury týče, dostáváme se tak k téhle knize.

Hlavní postava Anton, v žádném případě nepatří mezi kladné hrdiny, Anton je arogantní protiva, kterému není nic po chuti, neustále remcá a přesto si čtenáře získá, především svými hlody a nejapnými poznámkami, do jisté míry mi připomínal Oveho z románu Muž jménem Ove. Z reálného světa se s Antonem dostáváme do magického lesa ve kterém Anton urazí kouzelnou bytost, díky které získá znamení smrti, ač tomu nevěří rozhodne se znamení smrti zbavit, což může, když splní tři úkoly.

Kouzelníkův únik z reality je kniha neuvěřitelně čtivá, vtipná, někdy i smutná, když vezmeme v potaz samotného hlavního hrdinu a čtenářům nejednou vykouzlí úsměv na rtech. Pokud čtete knihy od nakladatelství Host, tak Vás nemůže překvapit, že takhle kniha je výborná a když po ní sáhnete rozhodně nebudete zklamaní. Navíc ten přebal je úžasně graficky zpracovaný a stejně tak samotný obal knihy a to po všech stránkách. Takhle má vypadat pořádná kniha, výborný papír, font a obálka a samozřejmě příběh a to všechno dělá z knihy něco mimořádného. Mělo to pár vad na kráse, ale upřímně doufám, že tohle nebyla autorova poslední kniha. 

Hodnocení: 4/5

*

OPOZDILEC | DIMITRI VERHULST

IMG_20170706_140630

V posledním zoufalém pokusu, jak mít konečně pokoj od vlastní manželky, se Désiré rozhodne, že bude předstírat Alzheimerovu chorobu. S precizností sobě vlastní nastuduje projevy této nemoci a dokáže je předstírat tak dokonale, že skončí v zařízení pro dementní pacienty, pryč od všeho, co mu tak pilo krev. Ale za jakou cenu?


Belgický autor Dimitri Verhulst se nebojí vkročit do jiných vod a přesně díky tomu, vznikl Opozdilec, který překypuje černým humorem, cynismem, ironií. Takže pokud je tohle vaše doména, pak je Opozdilec tou správnou volbou. Opozdilec je poměrně útlá kniha, ale i přesto v sobě nese něco smysluplného nad čím jen tak nemávnete rukou a díky tomu na knihu jen tak nezapomenete nebo alespoň já ne. Hlavní hrdina už má dost své ženy a svého života a rozhodne se sehrát životní roli a tou je, že předstírá Alzheimera, všechno si to nastuduje do nejmenších detailů a jeho výkon je hodný Oscara, protože se mu podaří jeho okolí přesvědčit o tom, že onu chorobu skutečně má. Prostřednictvím Désirého čtenář zjišťuje o čem hlavní hrdina snil, o jeho dětství, jak se nechal celá léta peskovat od manželky a neřekl ani slovo, jak nežil svůj vlastní život, ale život někoho úplně jiného. Autor mi svým jedinečným stylem vyprávění připomíná Chucku Palahniuka a to především díky té jedinečnosti příběhu a tomu, že se nebojí zkoušet něco docela jiného. Opozdilec jednoznačně patří k těm nejlepším knihám jakém jsem v tomto roce četla. 

Hodnocení: 5/5

*

VE STĺNU ČERNÝCH PTÁKŮ | CAT WINTERS

IMG_20170708_133818V roce 1918 si San Diegu vybírají svou daň smrtící chřipka a první světová válka. Šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, pojmenovaná po slavné slavné autorce románu o Frankensteinovi, dívka s přírodovědným nadáním, která se ocitla bez rodičů, odjíždí ke své tetě. Zděšeně sleduje, jak se zde zoufalí pozůstalí hrnou na seance a k fotografům duchů, kde hledají útěchu.Jedním z nich je i bratr jejího milého, jehož Mary Shelley považuje za podvnodníka.


Ve stínu černých ptáků mám na svém seznamu k přečtení už hodně dlouho a protože jsem si jí nedávno pořídila, bylo načase si jí přečíst a na úvod mohu jen říct, že jsem si opět nadávala proč, že jsem to četla až teď. Šestnáctiletá hlavní hrdinka je nucená opustit domov a přijíždí ke své jediné příbuzné, kterou je její teta, která žije v Portlandu. Jako by nestačilo že svět sužuje válka, kvůli které se Mary Shelley musela rozloučit se svým milým, tak Portland a jiná města trápí smrtící chřipka. Mary Shelley jednou zasáhne blesk a na pár vteřin zemře a poté se jí zjevuje její mrtvý přítel Stephen, který jí prosí o pomoc. Uvěří Mary Shelley existenci duchů?

Knihu jsem přečetla za dvě noci a nebyla jsem schopna ji odložit. Hlavní hrdinka, na to, že je mladá rozhodně neoplývá naivitou, je to vyzrálá, inteligentní, nebojácná mladá dívka, která se nenechá zastrašit ani chřipkou ani duchy. Zamilovala jsem si jí po pár stránkách a ani jednou jsem v ní nepřestala věřit, neuvěřitelná hrdinka. Duchové v příbězích to je můj šálek kávy, navíc vše se odehrává v roce 1918 a při čtení jsem měla vážně pocit, že jsem tam společně s hlavní hrdinkou. Příběh je to silný, romantický, dojemný a ano, uronila jsem i slzičku. Navíc protože součástí příběhu jsou fotografie s duchy tak ani v knize nechybí dobové fotografie zachycující přítomnost duchů. Celkově se mi líbila myšlenka příběhu a ten závěr byl neuvěřitelný. Kniha je dokonalá a ať už po literární stránce, ale i po té grafické. Oceňuji i to, že každá kapitola má svůj název a není označena jen číslovkou, protože to mám nohem raději. Tady není absolutně co vytýkat. Rozhodně se ke knize zase někdy vrátím. Opět jedna z nejlepších knih jakou jsem v tomhle roce četla. 

Hodnocení: 5/5

*

ŽENA S ČERVENÝM ZÁPISNĺKEM | ANTOINE LAURAIN

1389800fa60f39d159b78df07c123a

Okouzlující a zamotaný příběh o tom, jak zvědavost téměř nepozorovaně promění pátrání po majitelce ukradené kabelky ve vášnivou lásku. Knihkupec Laurent Letellier najde v jedné z pařížských ulic ukradenou dámskou kabelku. V kabelce nenajde nic, co by mu pomohlo identifikovat její majitelku. Když si prohlédne obsah kabelky, má silné nutkání ženu hledat, obzvlášť její červený zápisník v něm vzbouzí zvědavost, která ho žene v pátrání.


Útlá knížečka, která vám bude dělat jen krátkou společnost, je takovým jemným pohlazením po duši. Sledujeme dvě dějové linie, i když převažuje ta s knihkupcem, majitelku červeného zápisníku - Lauru, můžeme poznat skrz její osobní věci a především skrz její zápisky. Děj je předvídatelný, ale pokud hledáte něco odpočinkového tak není co řešit, obzvláště pokud to má 190 stránek. Nejde o nic světoborného, je to vlastně prostý romantický příběh vyprávěný trochu jinou formou, za což kniha získává o jednu hvězdičku navíc. Já jsem velký milovník Paříže a tak si nemůžu nechat ujít ani knihy, které jsou zasazené do nádherného města jako je Paříž. Asi největší vadou knihy není to, že je to předvídatelné, ale je ta forma vyprávění, protože obvykle jsou dialogy v uvozovkách, jenže tady tomu tak není, takže se občas v textu lehce ztratíte, což není úplně dobré. Ženu s červeným zápisníkem bych doporučila především ženám, snílkům, kteří doufají, že něco takového mohou skutečně zažít. Jednoznačně příjemné oddechové čtení se sympatickým hrdinou. 

Hodnocení: 3/5

*

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář