Čteme...v srpnu 2017

7. září 2017 | 16.57 |

Untitled collage

ŠEPOT VZDÁLENÝCH CHVIL | KATE MORTON 

IMG_20170713_162347

Edie Burchillová dostane nečekaný dopis a vydává se do Milderhurst , vznosného, ale chátrajícího sídla, kde žijí neprovdané sestry. S nimi a s jejich otcem zde před padesáti lety během druhé světové války Ediina matka strávila část dětství. Starší sestry většinu svého života zasvětily péči o nejmladší sestru Juniper, který se nikdy nevzpamatovala z psychického šoku, který utrpěla v roce 1941, kdy ji opustil snoubenec. Eddie pomalu začíná rozplétat matčinu minulost, ale v kamenných zdech Milderhurstu se však skrývají ještě mnohem větší tajemství.


Kate Morton jsem objevila před lety, když u nás vyšel její román Tajemství letního odpoledne, díky právě tomuhle románu jsem v Kate Morton našla zalíbení a to i přesto, že nejsem velký obdivovatel ženských románů, ale přece jen se někdy najdou výjimky. Šepot vzdálených chvil byl v mé knihovně už dost dlouho, a teď v letních měsících nadešel čas si knihu přečíst. Hned na úvod musím říct, že jsem od knihy očekávala trochu víc, už jen díky předešlým dvěma knihám, které jsem četla, možná jsem očekávala víc. Příběh se odehrává opět ve dvou časových rovinách a je zasazen do zámku, který obestírá vcelku zajímavá historie. Postav je v příběhu celá řada, jenže tady se z nich dalo vyždímat mnohem víc, obzvláště pokud jde o sestry Blytheovy, svůj prostor měly, ale na to, že byly ve středu dění obou dějových linií, přišlo mi, že jejich charaktery nebyly úplně dotažené, což mě dost překvapilo vzhledem k tomu, že vím, že autorka to normálně zvládá. Do příběhu je zakomponovaná zajímavý příběh o Bahnivci (až knihu přečtete pochopíte), takže to má tajemný nádech. Celkové rozuzlení příběhu mě neposadilo na zadek, jak tomu bývá u jiných autorčiných knih, což mě docela zklamalo a to je také ten důvod proč je kniha slabší než její předchůdci. Navíc celková délka necelých 500 stran, byla jednoznačně moc a knize to neprospělo, protože by snesla o 100 stran méně. Kniha patří do edice světových bestsellerů, a s tím nemám problém, ale rozhodně si nezaslouží zlatou nálepku, jako její předchůdkyně, protože tohle by spíš sedělo na stříbro. Rozhodně nešlo o žádný příšerný román u kterého by jste se kousali nudou, to rozhodně ne, ale pokud znáte tvorbu Kate Morton tak víte, že její jiné příběhy jsou daleko lepší.

Hodnocení: 4/5

*

OSUDY A BĚSY | LAUREN GROFF 

IMG_20170808_122115_688

Nikdy si nezačněte myslet, že někoho opravdu znáte. I když s ním žijete dvacet let. každý příběh má dvě strany. A někdy se ukáže, že klíček  dobrému manželství není způsobilost říkat pravdu, ale schopnost udržet tajemství. 


Kniha Osudy a běsy na kterou mě nalákal sám bývalý prezident USA, Barack Obama rozhodně nepatří mezi takové to oddychové čtení, které rádi vytahuje v letních měsících a kniha to bezesporu není pro každého.

Nejlépe udělám, když o příběhu neprozradím nic zásadního. V několika prvních stránkách může kniha čtenáře dost dobře zmást a to protože se tváří jako jedna z těch romantických příběhů, jenže tady se nebudete rozplývat, ale s největší pravděpodobností, jak samotný název napovídá, budete zděšeni.

Kniha je vyprávěna ze dvou pohledů, nejdříve z Lottova, kdy se dozvídáme o jeho rodině a posléze sledujeme jeho dospívání a seznámení s Mathildou až po jejich společný život a druhá část je vyprávěna z pohledu Mathildy, opět se dozvídáme o jejím dětství a právě to druhé vyprávění je daleko svižnější, vrhá postavy do úplně jiného světla a celkově ta kniha rázem nabírá úplně jiný směr. Lauren Groff je neuvěřitelnou vypravěčkou, která Vás zlomí a dostane na kolena, čtenář jí bude zobat z ruky do poslední chvíle. Přiznám se, že v první části, je ten styl psaní trošku víc popisnější a poetičtější, daleko květnatější, plný metafor, což souvisí s postavou Lotta a místy se mi to pro ten styl špatně četlo. Druhá část je psaná výstižně bez přidaných příkras a kudrlinek, prostě stroze a jasně.

Osudy a běsy mají silný příběh, který nenechá čtenáře v klidu, nutí Vás přemýšlet, obmotá si vás kolem prstu a ani po jeho přečtení nebudete chtít román pustit z hlavy. Navíc autorka tu vykreslila postavy naprosto božsky a nejen díky tomu je kniha vynikající. Za pár let se ke knize určitě vrátím. 

Hodnocení: 5/5

*

ŽENA V KLECI | JUSSI ADLER-OLSEN

big_carl-morck-zena-v-kleci-hX

Komisař Carl Morck je po traumatické události při práci přeložen do oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky, která pře pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, o kterých si myslel, že jsou dávno ztracené. Čím víc Carl proniká do případu, tím větší nachází nesrovnalosti.


Jsem velký milovník severských detektivek, což už nemůže být žádná velká novinka pro někoho kdo sem zavítá, ale přesto, že jsem viděla stejnojmenný snímek Žena v kleci a zařekla jsem se, že si knihu určitě přečtu uběhlo už pár let a já jsem se sérii Oddělení Q nijak nepokročila, nastal čas si první díl přečíst a opět jsem se utvrdila v tom, že jsem to měla udělat už dávno.

Nové oddělení Q do kterého je převelen Carl Morck se zabývá odloženými případy, jako první mu na stole přistane případ zmizelé političky, která za sebou zanechala bratra a zmizela beze stop z trajektu, nikdo neví kam se poděla, zda je mrtvá nebo jestli po tolika letech ještě žije. Kromě toho že Carl vyšetřuje tento kriminální případ tak se v příběhu objevuje daleko víc dějových linek, které budou provázány celou sérií, protože můžeme nahlédnout do osobního života hlavního hrdiny a později snad i do života jeho pomocníka Asada. Konkrétně v prvním díle se seznamujeme s nehodou, která ovlivnila život nejen hlavnímu hrdinovi.

Olsen je výtečný spisovatel, servíruje čtenářům jistou dávku napětí jen tak aby to nebylo moc a zároveň aby to nebylo málo, dokáže udržet čtenářovu pozornost a přesto, že kniha má přes 400 stránek, lehce jí dokážete přečíst na jeden zátah (já to měla na dva zátahy, ale taky dobrý) a přesně tohle je důkazem toho, že je kniha skvěle napsaná. Carl je navíc naprosto skvělá postava, bručoun, který okolo sebe prská oheň v podobě černého humoru a sarkasmu a protože jsem viděla všechny tři natočené knihy, rozhodně se těším i na samotný vývoj druhé postavy a tou je Asad. Nejde sice o zápletku, která by Vás vyloženě vykolejila, ale rozhodně Žena v kleci patří mezi to nejlepší co se objevilo v severských vodách. Brzy se vrhám na druhý díl!!!

Hodnocení: 5/5

*

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Čteme...v srpnu 2017 melancholicka®pise.cz 10. 09. 2017 - 15:35
RE(2x): Čteme...v srpnu 2017 movies-and-tvshows 16. 09. 2017 - 11:26