Kde se vzal, tu se vzal horor - 1. část

21. květen 2013 | 16.11 |

b9b2_horror_movie_shower_curta

Podívejme se na zoubek hororu a jeho historii.

Horor je umělecký žánr, ovšem ne pouze ve filmové podobě, ale i psané, protože co si budeme povídat, první hororová podobizna byla právě kniha samozřejmě v dnešní době máme počítačové hry s prvky hororu nebo snad televizní seriály atd. Měli jsme tu strašidelné domy, strašidelné předměty či snad bytosti a kdybych tady měla vyjmenovat vše co bylo využito pro horor asi bych tady byla hodně dlouho.

Horor a jeho historie

Jak uvádí Wikipedie první moderní horor vznikl na konci 18. století za kterým stál Horace Walpole (1717-1797), ale nebudu Vás nudit detaily o které nikdo nestojí a co víc může se o nich dočíst právě na zmiňované Wikipedeii a tak si tak nějak půjdu svou vlastní cestou a ona cesta začíná u Bratří Grimmů.

Bratři Grimmové

grimm5

Wilhelm a Jacob, dvojice bratrů, kteří se dostali do povědomí všech lidí a to především díky svým pohádkám, ze kterých běhal mráz po zádech. První zrod pohádky s prvky hororu, které dodnes nikdo nepřekonal a Grimmové si drží jasné vítězství. Nikdy nezapomenu na to, když mi moje prababička a praděda koupili jednu z mých prvních knížek, Pohádky bratří Grimmů, tak jednoduchý název nesla kniha, která je neuvěřitelná a já se k ní i přesto, že už dlouho nejsem dítě vracím, možná z nostalgie a možná proto, že je to skvělá knížka. Především jedna pohádka mi utkvěla v paměti a to je Husopaska, pokud ji znáte tak asi víte proč (protože si nedovedu představit nic morbidnějšího než zabít koně useknout mu hlavu a pověsit jí nad bránu a jako bonus kůň mluví i po useknutí hlavy). To ovšem není jediná pohádka, která bratry proslavila.

Tvorba Bratří Grimmů

Mezi nejznámější díla patří Sněhurka, kterou jsme mohli vidět v mnoha podobách, ale asi ne nikdy tak jak byla původně napsána, protože jak jsem zjistila byla upravena pro dětské publikum, protože v originále měla zlá královna tančit v rozžhavených střevících až do její smrti. Stejně tak Jeníček a Mařenka, byla ježibaba upečena zaživa, samozřejmě, že autoři si její pečení užili, děti po celém světě nikoliv, není nutno říkat, není divu! Tyto pohádky ovšem nebyly jediným dílem bratrů, protože toho mají na svědomí víc (Popelka, Šípková Růženka, O Červené Karkulce,Pták Ohňivák, Bělinka a Růženka, Brémští muzikanti, atd).

Filmová tvorba

Jejich díla se stala předlohou hned několikrát ať už v kreslené podobě (Disney) nebo hrané podobě.

Jejich pohádky nás obkopují stále a většina filmařů z nich čerpá i dnes důkazem toho jsou filmy či seriály - Červená Karkulka, Once Upon a Time, Sněhurka a lovec ( to jsou ty nejnovější na které si zrovna teď vzpomenu).

V roce 2005 se, ale stalo něco docela jiného, protože filmaři, konkrétně režisér Terry Gilliam, se rozhodl dát  Grimmům filmovou podobu a to v podání Matta Damona a Heatha Ledgera ve snímku Kletba Bratří Grimmů, samozřejmě film je temný, tajemný a plný hororových prvků a nemůžeme opomenout ani pohádky, které jsou nedílnou součástí filmu.

Edgar Allan Poe

poe1

Edgar se stal zakladatelem detektivního žánru a horor mu nebyl cizí, jak dokazují jeho díla, já osobně mám jeho tvorbu velmi ráda a když mám chuť na horor v knižní podobě sahám po Edgarovi. Za svou kariéru napsal mnoho povídek, esejí, románů a básní, protože jak víme,  jistý romantismus se tam nezapře. Milovník alkoholu, kterého zřejmě zniči alkohol, ale jeho smrt byla zahalena řadou tajemství, stejně jako v jeho dílech, jen škoda, že odpověďí se nedočkáme!

Edgarova tvorba

Mezi jeho nejznámější díla patří Jáma a kyvadlo, Havran, Zánik domu Usherů, Vrah jsi ty! a to všechno jsou pouze povídkové sbírky, které diváka dokázali vtáhnout i ve svých několika málo stránkách a co víc udržet ho až do posledního řádku. Opět se zde nebudu rozepisovat, kdyby ani byla bych tu dlouho a ani bych nestačila říct, všechno co, kdy napsal.

Filmová tvorba

Tvorbu filmovou jsi vzal na paškál především režisér Roger Corman, který natočil řadu jeho děl. V roce 1960 to byl snímek Zánik domu Usherů, kde si jednu z hlavních rolí střihl Vincent Price, kterého stejně jako Cormana uvidíte v mnoha filmech, které vznikly na motivy Edgarových knih. Dále to byla Jáma a kyvadlo, Strašidelný palác, Havran, Maska rudé smrti.

V tomto roce vznikl i seriál s názvem The Following, který je z části postaven na fanatismu jménem Edgar Allan Poe, protože hlavní hrdina bývalý profesor, se inspiruje v jeho dílech a na základě jich i vraždí.

Stejně jako je tomu u předchozích autorů i u Poa se filmaři rozhodli trochu vydělat na legendě a natočili v roce 2012 film s názvem Havran, který nám ukáže několik posledních dní života a samozřejmě opět nechybí spojení s několika jeho dalšími díly a proč, jak se v historii říká byl nalezen v parku v cizích šatech a neustále volal něčí jméno, alespoň tyto odpovědi se snaží nám divákům filmaři zodpovědět a nutno říct, že člověk jim do jisté míry musí věřit, nebo alespoň tak by to bylo zajímavější a odpovídající jeho vlastní tvorbě.

Alfred Hitchcock

imagesCAIKEOYL

Další postava, která je v hororovém světe známa, ale narozdíl od trojce spisovatelů, které se v tomto článku objevují, tento Muž je zakladatelem filmového hororového žánru.  Muž, který začínal u němých filmů, thrillerů a jeho největším úspěchem vždy byly hororové filmy, které nemusely prolívat hektolitry krve aby se daly titulovat hororem, on se vydal jinou cestou, a to cestou atmosféry.

Hitchcockova tvroba 

Než započal svou hororovou éru natáčel Hitchcock spíše thrillery, mezi ty nejznámější patří například Živa a mrtvá z roku 1940, která vznikla na základě stejnojmenné knihy autorky Daphne du Maurier. Jeho kariéra rostla stejně jako jeho díla, protože každé bylo jiné, ale přesto mělo vždy co nabídnout a když se dnes podíváte na hodnocení většiny jeho filmů najdete je hodně vysoko v žebříčku.

Další filmy které si vybavíte s vyslovením Mistrova jména jsou např. Vražda na objednávkuOkno do dvora, Chyťte zloděje,Na sever severozápadní linkou.  Pak přišel nařadu snímek Vertigo, který příliš oblíbený nebyl a tak dostal s velkými potížemi Hitchock jednu poslední šanci aby ukázal, že dokáže stále bavit a překvapovat a tak vznikl jeho první horor s názvem Psycho, který byl napsán Robertem Blochem a Alfred se jím nechal inspirovat, nemusím podotýkat, že film se stal trhákem a je jím vlastně dodnes. Důkazem toho, že Psycho bylo úspěšné dokazuje nejen to, že se dočkalo několika dalších dílů za kterými díkybohu Hitchock nestojí, ale dočkal se taky svého remaku v roce 1998, nemusím podotýkat, že remake se ani zdaleka nevyrovná originálu, i když se o to velmi snaží.

Mezi další známé snímky patří Ptáci, Marnie, Topaz a mnoho dalšího. Co se týče filmu Ptáci, tak si říkám, že právě Hitchock byl první kdo vymyslel, že i zvířata mohou být predátory a jsou skvělým materiálem pro horor, ale asi kdyby viděl dnešní tvorbu myslel by si opak, a proto dnes vidíme v hororech tolik zvířat, které jsou hlavními hrdiny hororu (pavouci, krokodýli, žraloci, piraňa, hadi, krysy atd).

V roce 2013 vznikl snímek s příhodným názvem Hitchocock, který nám mohl ukázat život Alfreda Hitchocka při natáčení snímku Psycho a opravdu je na co koukat. Hlavní role mistra si zahrál další mistr, tentokrát ovšem filmového plátna Anthony Hopkins, jeho drahou manželku, která mu s mnohým pomáhala Helen Mirren.

 Pokračování dalších hororových spisovatelů a režisérů se chystá!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře