Kde se vzal, tu se vzal horor - část

13. červen 2013 | 15.40 |

Další režiséři a spisovatelé, kteří jsou součástí hororu.

Thomas Harris

images

Harrisova tvorba

Harris začal psát jako nejdříve jako novinář do jistého novinového plátku. V roce 1975 napsal svu první knihu s názvem Černá neděle, kterou možná někdo z Vás zná, ale co víc Harrisona proslavilo byl thriller s prvky hororu Červený drak a o několik let později mnohem známější dílo Mlčení jehňátek. Zrod legendární postavy Hannibala Lectera.

Filmová tvorba

V roce 1986 vznikl snímek s názvem Červený drak, v roce 1998 vznikl snímek kde přímo vystupuje postava Hannibala Lectera v podání již zmiňovaného Anthonyho Hopkinse. Hannibal Lecter se dočkal svého dílu a to ve velmi jednoduchém názvu Hannibal, kde se opět setkáváme s agetnkou Starlingovou a šíleným běsněním které je pod taktovkou Hannibala. Dále v roce 2002 vznikl remake Červený drak ve kterém se opět objevuje Hannibal, ale není hlavní postavou, tou je totiž Ralph Fiennes v roli dalšího šílence. A dostáváme se k finálnímu dílu knižní série a tím je snímek Hannibal - Zrození, jak sám snímek napovídá je jasné, čeho budeme svědky.

V tomto roce, tedy toce 2013 vznikl televizní seriál, který si bere na paškál hororového šílence Hannibala. V hlavních rolích se představí dánský herec Mads Mikkelsen, kterého mnozí znáte z role záporné postavy z dalšího dílu Jamese Bonda, Casino Royale.

Stephen King

king_kritizuje_twilight_01

Kingova tvorba

Kingova tvorba je čtenářsky nejúspěšnější a to už od roku 1973, kdy vydal svůj první román Carrie (který byl zfilmován hned dvakrát a v tomto roce se s Carrie můžeme setkat už potřetí). Dále následovala kniha Prokletí Salemu, nebo velmi úspěšné Osvícení.  Stephen King za svou karéru napsal 73 hororů.

Pro nic za nic se jeho knihy na knižním trhu nevyskytují tak dlouho.

Filmová tvorba:

Kingova tvorba nebyla bez povšimnutí ani na filmových plátnech a proto se většina jeho knih i zfilmovala. První byl film Carrie, který se natočil v roce 1976.  V hlavní roli Carrie se objevila Sissy Spacek. V roce 1980 se diváci mohli bát a také báli u Osvícení, kde exceloval Jack Nicholson.  Mezi další starší snímky patří Cujo, Christina, Mrtvá zóna, Misery nechce umřít.

Mezi ty novější snímky patří např. Zelná míle, kterou známe snad všichni. Jízda na střele, Tajemné okno s Johnnym Deppem, Pavučina snů a mnoho dalšího. Kingova tvorba, ale nebyla pouze filmová, protože tvůrci se pustili i do Tv minisérií jako je Dům v růžích, kde samotný King psal scénář. Dále to byla Bouře stoletíOsvícení, Svědectví atd.

Wes Craven

wes_craven220

Pro mě je Wes Craven další bůh hororu, který tady chybět nesmí. Jeho prvním snímek byl horor, Poslední dům na levo, který vznikl v roce 1972, který se v roce 2009 dočkal svého remaku. V roce 1977 to byl snímek Hory mají oči, i tento film se dočkal remaku a to v roce 2006. Oba první snímky nedosahovaly vysokých kvalit, ale Noční můra v Elm Street z roku 1984, to už bylo jiné kafe, nejen, že tento snímek se zapsal do historie hororu, ale i jeho samotná postava Freddie Krueger. Na velké triky v té době zapoměnte, ale přesto bylo se na co koukat a Noční můra je jasnou klasikou, která nikdy neomrzí.

V roce 1991 to byl horor Lidé pod schody.  Následuje rok 1994, kdy se Craven vrací aby se opět setkal s Freddiem Krugerem a to v snímku Nová noční můra, kdy se vrátila i samotní hrdinka z prvního dílu Nancy v podání Heather Langenkamp. V roce 1996 zasadil Craven hororu opět ránu a to v podání hororu Vřískot, druhé pokračování na sebe nenechalo příliš čekat a tak v roce 1997 vzniká druhý díl Vřískot 2.  Dále následuje dvouletá odmlka a Vřískot se opět vrací pod velmi jednoduchým názvem Vřískot 3.  V roce 2005 se pouští do hororu Prokletí a do thrilleru Noční let.

Po režijní odmlce se Craven vrací k hororu v roce 2010 ve snímku Vem si mou duši. A po dlouhém přemlouvání zda se Vřískot skutečně vrátí či ne, diváky v roce 2011 překvapuje Vřískotem 4 a celou partou, která přežila vraždící šílenství - Sidney, Gale, Dewey (Neve Cambel, Courteney Cox, David Arquette).

Kdo je pro Vás hororovým symbolem ať už to je režisér, spisovatel či snad hororová postava? Koho si vybavíte při slově horor?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře